Lukáš Kovanda: Koronavirus na jaře v Česku zachrání život až desítkám lidí. Ubývá dopravních nehod i kriminality

02.04.2020 12:03 | Zprávy

Koronavirus nejen zabíjí, ale také zachraňuje lidské životy. Dopravní omezení logicky způsobuje pokles intenzity zejména silniční dopravy, což se následně projevuje nižším počtem nehod, včetně těch s fatálními následky.

Lukáš Kovanda: Koronavirus na jaře v Česku zachrání život až desítkám lidí. Ubývá dopravních nehod i kriminality
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Z denní statistiky dopravních nehod, kterou vede Český rozhlas (zde), vyplývá, že v době po zavedení nouzového stavu, tedy od 12. března 2020, dramaticky poklesl počet dopravních nehod v ČR. V období od začátku roku až do zavedení nouzového stavu činil meziroční pokles nehodovosti na českých silnicích necelé jedno procento, což lze vysvětlit například mírnější zimou, než jaká panovala loni.

V období nouzového stavu však meziroční pokles nehodovosti na českých silnicích odpovídá zhruba 42 procentům. V absolutním vyjádření se jedná o stovky nehod. V týdnu, který začínal letos 16. března, došlo k 1002 dopravním nehodám. Ve srovnatelném týdnu loňského roku – v tom, který začínal 18. března – přitom došlo k 1831 dopravním nehodám. V letošním týdnu začínajícím 23. března se přitom stalo meziročně o 682 nehod méně. Je tedy zřejmé, že koronavirus v důsledku způsobuje úbytek dopravních nehod v řádu vyšších stovek týdně.

Patrný je také pokles počtu zemřelých při těchto nehodách. Byť zde je třeba delší časové řady k posouzení celkového dopadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla