Lukáš Kovanda: Pekingu padají měna i akcie, Trump je na koni

06.08.2018 18:54

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou dále eskaluje. Čínská média tuží náladu lidu a připravují jej na vleklé obchodní válčení se Spojenými táty, které prý usilují učinit z Číny svého vazala. Oč silnější jsou slova, o to slabší jsou ovšem činy.

Lukáš Kovanda: Pekingu padají měna i akcie, Trump je na koni
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Čína odpověděla na Trumpův nejnovější „výstřel“ v obchodní válce citelně slaběji. Zatímco totiž americká administrativa hrozí zavést cla ve výši 25 procent na roční dovoz z Číny v objemu 200 miliard dolarů, Čína odpověděla hrozbou uvést dodatečná cla na dovoz z USA v objemu „jen“ 60 miliard dolarů. Částečně je slabší čínská odezva vynucená mnohem nižším objemem čínského dovozu z USA v porovnání s americkým dovozem z Číny. Proto se spekulovalo, že Čína bude muset zatížit dovoz z USA ještě vyšší celní tarifní sazbou, aby byla její odpověď symetrická. Jenže Peking učinil něco docela jiného. Nově hrozí na zmíněné položky za 60 miliard dolarů uvalit cla jen ve výši od pěti do 25 procent. Cla, kterými Peking hrozí, se mají týkat celkem 5207 položek, od kávy či medu až po zkapalněný plyn. Jenomže nejvyšší sazba cla, tedy 25 procent, bude uplatněna pouze na zhruba 2400 položek (je mezi nimi třeba onen zkapalněný plyn). Vážený průměr cla, kterým Čína aktuálně hrozí, činí ve skutečnosti pouze třináct procent. To je výrazně nižší sazba než 25procentí clo, kterým „řinčí“ Washington. Washington tedy hodlá uvalit dodatečné clo nejen na znatelně vyšší objem čínského zboží, ale hodlá také uplatnit vyšší průměrnou sazbu tohoto cla. Jinými slovy, Trumpova administrativa obchodní válku eskaluje, zatímco Čína postupuje opatrněji, zjevně se podobně vyhroceného postupu obává.

Není divu. V obchodní válce dvou největších ekonomických celků světa zatím Čína tahá za kratší konec. Od letošního března, od kdy zbraně obchodní války chřestí, se klíčový ukazatel čínských akcií propadl o dvanáct procent, zatímco jeho americký protějšek posílil o čtyři procenta. Podpora akciového trhu není prioritou čínské vlády, ale i tak ta čísla je třeba považovat za důležitá. Už jen proto, že Trump vývoj akciových trhů bedlivě sleduje a o víkendu dokonce právě vzájemnou kondicí amerických a čínských akcií argumentoval, když opětovně horoval pro rázný postup v obchodní válce.

Trump však za delší konec tahá i na devizovém trhu. Čínská měna renminbi se totiž aktuálně propadá na nejnižší úrovně od loňského května. V pátek musela v její prospěch intervenovat čínská centrální banka, která svým zavedeným opatřením v důsledku devizovým obchodníkům zdražila spekulace na pokles čínské měny. Zhodnocování renminbi však poté bylo jen přechodné a zřejmě jej čeká další propad.

Páteční intervence čínské centrální banky zároveň napovídá, že pro Peking není současné oslabování renminbi záměrnou strategií, ale naopak tržním vývojem, který neplánoval a který se snaží mírnit. Peking tak trochu odkryl karty. Spekulovalo se totiž, že nechá svoji měnu vlivem tržních sil oslabovat mnohem citelněji, aby tak zvýhodnil své vývozce, a mírnil tak dopad eskalující obchodní války. Nyní je zřejmé, že Čína se výraznějšího slábnutí své měny obává a nechce zřejmě zejména připustit její propad nad psychologickou úroveň sedmi renminbi za dolar. Při dosažení této úrovně by totiž mohl následovat mohutný výprodej čínské měny a masivní odliv kapitálu ze země, který by ohrožoval stabilitu celé čínské ekonomiky. Peking by se také musel na delší čas nadobro vzdát svého snu, že z renminbi učiní světovou rezervní menu konkurující dolaru.

Navíc by oslabení čínské měny nad popsanou psychologickou úroveň Trumpova administrativa interpretovala jako záměrný tah Pekingu. A jako jeho snahu obchodní válku dále vyhrotit, byť jen jiným prostředkem než jsou cla (a kterým je právě záměrné znehodnocení měny). To by však vedlo patrně jen k dalšímu odvetnému kroku Washingtonu a k eskalaci obchodní války a dalšímu oslabování renminbi a odlivu kapitálu z Číny. Proto Čína jedná už nyní. Snaží se situaci neeskalovat. Přes silná slova určená domácímu publiku se zřejmě bude snažit zmírnit napětí nejen na devizovém trhu, oč se v pátek pokusila a pokusí brzy zřejmě zase, ale i v diplomatických kruzích. Lze si živě představit, že Peking se nyní snaží dostat Trumpa za jednací stůl. Avšak činí tak takovým způsobem, aby neztratil svoji vlastní tvář u domácího publika a zároveň nedodal Trumpovi kuráže k dalším krokům eskalující sitiacu. Je to pro čínskou diplomacii nadmíru delikátní krok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…