Lukáš Kovanda: Průmysl letos dopadá nejhůře za poslední měsíce

12.03.2021 10:49

Komentář k lednovému výkonu českého průmyslu. Čísla dnes zveřejnil ČSÚ.

Lukáš Kovanda: Průmysl letos dopadá nejhůře za poslední měsíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Tuzemská průmyslová výroba se v lednu v neočištěném vyjádření propadla nejvýrazněji od loňského srpna. Meziroční pokles čítající 4,4 procenta je ještě horší, než se čekalo. Trh ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg předpokládal pokles o 4,3 procenta. 

Po očištění – loňský leden měl dva pracovní dny navíc – je výsledek o poznání lepší, neboť průmyslová produkce vykazuje meziroční růst 0,9 procenta. I ten ale mírně zaostal za předpoklady. Jde o nejslabší očištěný výsledek od loňského září.  

Tuzemskému průmyslu nesvědčí důsledky přetížení světových přepravních kapacit, například v nakládce a kontejnerové přepravě na asijsko-evropské trase. 

Kvůli nedostatku čipů z Asie musela zkraje roku omezovat svoji výrobu například i automobilka Škoda Auto, podobné potíže přitom zasáhly celý koncern Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka v lednu kvůli těmto výpadkům subdodávek zastavila výrobu v několika provozech a směnách. 

Průmyslu České republiky nenahrál ani konec pobrexitového přechodného období, jež vypršelo loni se samým sklonkem roku. Vyhlížená nejistota vedla k předzásobení odbytišť přímého i nepřímého průmyslového vývozu z ČR, což zadělalo na lednový tlumící efekt. 

Současně v lednu již německý průmysl nenavázal na postupné zlepšování své kondice, resp. zmírňování meziročního propadu ze druhé poloviny loňska. To se opět negativně promítlo v celkovém výsledku tuzemského průmyslu, resp. zahraničního obchodu.  

Nepomohlo ani posílení koruny. Kurs koruny k euru se během ledna pohyboval převážně v pásmu od 26 do 26,20. Loni po podstatnou část podzimu převyšoval úroveň 27 korun. Silnější měna snižuje konkurenceschopnost tuzemského průmyslového zboží na zahraničních trzích.  

Za celý letošní rok by měla průmyslová výroba vzrůst o osm procent. Pomůže jí vakcinace podstatné části globální populace a postupné zotavování světové i tuzemské ekonomiky zejména od poloviny letošního roku. Rizikem je ovšem možné uzavření části průmyslové výroby ČR z důvodu zhoršení pandemické situace. To bylo v uplynulých dnech doslova „na spadnutí“, jak plyne ze slov ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, a tato hrozba stále není zažehnána. Její zhmotnění by zásadně, ba nevratně narušilo dodavatelsko-odběratelské řetězce ve vztahu k zahraničí. Nejistota, která je s tím spojena, průmyslu pochopitelně nesvědčí. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …