Nicméně pravdou je, že za celý rok průmysl zejména vinou svého letního propadu zaostal jak za očekáváním trhu, ačkoli pouze mírně, tak ze svým výsledkem z let 2014 a 2015. Hlouběji než ve zmíněných dvou letech se totiž v meziročním pohledu propadl sektor těžby a dobývání, ale citelně slabší růst vykázal loni také zpracovatelský průmysl. Tradičně se dařilo segmentu výroby automobilů, jenž loni vykázal třetí dvojciferný meziroční růst v řadě, tak i výrobě nábytku a produkci zvukových nosičů. Citelně naopak zpomalil v prvé řadě segment výroby oděvů.
Ze srovnání vývoje indexu nákupních manažerů v ČR a v Německu plyne, že zhruba od poloviny loňského roku vykazují optimističtější náladu a pozitivnější vyhlídky němečtí průmyslníci. Hodnoty indexu sestavovaného pro Německo se trvale pohybují nad hodnotami indexu sestavovaného pro ČR. Takový stav byl přitom předtím naposledy pozorován v prvním čtvrtletí roku 2013, kdy však ještě českou ekonomiku sužovala recese. Od té doby však právě až do poloviny roku 2016 dosahoval český PMI vyšších hodnot než německý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV