Lukáš Kovanda: Zahraniční zadlužení ČR je poprvé v historii velké skoro jako celá česká ekonomika. Proč?

21. 6. 2017 18:36

Zahraniční dluh Česka stoupl v prvním čtvrtletí letošního roku o výrazných 1,128 bilionu korun na 4,656 bilionu. Téměř tedy dosahuje výše ročního HDP, v poměru k němu představuje 97,7 procenta. Meziročně byl dluh vyšší o 1,425 bilionu.

Lukáš Kovanda: Zahraniční zadlužení ČR je poprvé v historii velké skoro jako celá česká ekonomika. Proč?
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Zahraniční zadluženost ČR stoupla letos v prvním čtvrtletí meziročně o 44 procent. To je nejvyšší údaj v historii ČR od roku 1993. Nutno však podotknout, že za období let 1993 až 2000 jsou dostupné pouze celoroční údaje k vývoji zahraničí zadluženosti. Čtvrtletní data jsou dostupná od roku 2001 a v tomto období byl dosud nejvyšším nárůstem takřka 26procentní meziroční vzestup ze třetího kvartálu roku 2008. V období let 1993 až 2000 byl nejvyšší nárůst zahraniční zadluženosti vykázán během roku 1995, a sice 33,5 procenta. Tehdy však celková zahraniční zadluženost byla o řád nižší než dnes.

Poprvé v novodobé historii ČR se zahraniční zadluženost, která roste nepřetržitě, čtvrtletí po čtvrtletí, od posledního kvartálu roku 2002, letos v prvním čtvrtletí přiblížila úrovni sta procent hrubého domácího produktu. V uplynulých letech se přitom pohybovala v rozmezí od 60 do 75 procent HDP. Bezprecedentní nárůst z prvního kvartálu letošního roku má na svědomí zejména mohutná spekulativní poptávka zahraničních investorů po českých vládních dluhopisech, zejména krátkodobých. Investice do těchto dluhopisů byla pro zahraniční investory zpravidla optimálním způsobem, jak si „vsadit“ na posílení české koruny po opuštění kurzového závazku České národní banky, k němuž došlo počátkem dubna. V dalších čtvrtletích už proto podobně dramatický nárůst zahraniční zadluženosti ČR čekat nelze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…