Marek Šnobr: Referendum prý není pro britskou vládu závazné. Co se teď bude dít?

26.06.2016 12:12 | Zprávy

Velká Británie nám všem podle mého ukázala v poslední době hned dvakrát nejlepší ukázku demokracie, tedy hlasování občanů v referendu. Britská vláda umožnila Skotům samotným rozhodnout jestli chtějí zůstat v unii s Anglií, Walesem, Severním Irskem. Mohli se svobodně vyjádřit a většina hlasovala pro trvání svazku s Velkou Británií. Určitě to část Skotů mrzí, ale většina se tak prostě rozhodla a nezbývá než to respektovat.

Marek Šnobr: Referendum prý není pro britskou vládu závazné. Co se teď bude dít?
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Britští voliči nejsou hlupáci

Před pár dny jsme měli možnost všichni sledovat další referendum, tentokrát konané v celé Velké Británii. Občané měli možnost vyjádřit se a učinili tak. Nechci hodnotit jestli rozhodli dobře nebo špatně, na to téma tu bylo a jistě bude napsáno mnoho blogů jiných autorů.

Co mne zaráží, že zde vidím snahu výsledky toho referenda nějakým způsobem relativizovat. Tu se objevuje, že Skotové či Irové hlasovali proti "brexitu", tu zas i obyvatelé Londýna byli rovněž proti. No zjevně to nestačilo k zamezení "brexitu", protože jiná a větší část obyvatel Velké Británie hlasovala pro vystoupení. V reakci Skotsko a Severní Irsko hrozí odtržením od Velké Británie, obyvatelé Londýna sepisují nějaké petice. Nechápu ale proč si stěžují. Měli možnost svobodně vyjádřit svůj názor hlasováním?

Měli možnost podpořit kampaň proti "brexitu"? Na obojí lze smělě odpovědět ... ano, měli možnost. Že vyhrál opačný názor? Tak to v demokracii bývá. Že prý Nigel Farage přiznal, že nějaký argument ve prospěch brexitu nebyl tak docela pravdivý? Vždyť je to politik. Ukažte mi politika, včetně těch, kteří horují za EU, kteří nikdy nelhali, nepootočili realitu šikovně ve svůj prospěch, nebo důsledně splnili veškeré svoje předvolební sliby. Taková škatulka by asi byla, bohužel, hodně prázdná. Já věřím v přirozený intelekt britského občana a věřím v to, že se rozhodl na základě svých zkušeností a ne na základě strašení pro nebo protibrexitové strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.