Marek Vokšay: Jak vznikali mnozí čeští rychlomiliardáři

14.12.2011 15:33

Popsaný postup fungoval u mnoha českých podniků ve stoprocentním nebo částečném vlastnictví státu. Namátkou OKD, MUS a další a další.

Marek Vokšay: Jak vznikali mnozí čeští rychlomiliardáři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Výhodou a nutností pro organizátory takové formy privatizace nebyl vstupní kapitál a obchodní talent. Naprosto stačila pořádná dávka drzosti a hlavně známosti na správných místech. A následně kamarádšofty s politiky, kteří dostali za úkol vše přikrýt, aby se nikdo moc nevyptával a podvodné privatizace nezkoumal.

Scénář podvodných privatizací začíná vždy stejně ..... manageři podniku, který má jít do privatizace vyvedou z takového podniku hotové peníze na zahraniční konta a následně právě za tyto peníze je koupen podíl v privatizovaném podniku, případně podnik celý ...... v případě managerů OKD i MUS je tento krok zdokumentován a potvrzen. Jelikož privatizační smlouva klade novým majitelům různá omezení a obsahuje kontrolní mechanismy, manageři, kteří jsou novými majiteli vzápětí prodávají za směšné částky privatizované podniky nebo jejich podíly skutečným žralokům, do té doby stojícím v pozadí, kteří ale celý plán vymysleli a řídí ho. Špinavou práci bílého koně provedli bývalí manageři státního podniku, nový rychlomiliardář již nemusí dodržovat smluvní podmínky privatizační smlouvy, a může se všem jen vysmát. A koupení politici zajistí, aby nikdo nic nevyšetřoval, případně aby když už se něco začne vyšetřovat, aby státní zástupce případ odložil a soud nikoho neodsoudil.

A výsledek .....  několik miliardářů sponzorujících politické strany, a trestné činy bývalých managerů státních podniků zametené pod koberec. Přitom pokud by soud uznal, že trestný čin manageři skutečně spáchali, bylo by možno všechny tyto podvodné privatizace anulovat. Ovšem stále není o takový konec zájem.

Jak dlouho si lidé ještě necháme kálet na hlavu, a budeme snášet smích těch, kdo využili a zneužili svých známostí k tomu, aby z nás všech udělali hlupáky?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Krok pražské ČSSD správným směrem

15:25 Jiří Paroubek: Krok pražské ČSSD správným směrem

V pátek odpoledne jsem při cestě autem poslouchal dvacetiminutový rozhovor na Radiožurnálu s poslan…