Marek Vokšay: Jak vznikali mnozí čeští rychlomiliardáři

14.12.2011 15:33 | Zprávy

Popsaný postup fungoval u mnoha českých podniků ve stoprocentním nebo částečném vlastnictví státu. Namátkou OKD, MUS a další a další.

Marek Vokšay: Jak vznikali mnozí čeští rychlomiliardáři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Výhodou a nutností pro organizátory takové formy privatizace nebyl vstupní kapitál a obchodní talent. Naprosto stačila pořádná dávka drzosti a hlavně známosti na správných místech. A následně kamarádšofty s politiky, kteří dostali za úkol vše přikrýt, aby se nikdo moc nevyptával a podvodné privatizace nezkoumal.

Scénář podvodných privatizací začíná vždy stejně ..... manageři podniku, který má jít do privatizace vyvedou z takového podniku hotové peníze na zahraniční konta a následně právě za tyto peníze je koupen podíl v privatizovaném podniku, případně podnik celý ...... v případě managerů OKD i MUS je tento krok zdokumentován a potvrzen. Jelikož privatizační smlouva klade novým majitelům různá omezení a obsahuje kontrolní mechanismy, manageři, kteří jsou novými majiteli vzápětí prodávají za směšné částky privatizované podniky nebo jejich podíly skutečným žralokům, do té doby stojícím v pozadí, kteří ale celý plán vymysleli a řídí ho. Špinavou práci bílého koně provedli bývalí manageři státního podniku, nový rychlomiliardář již nemusí dodržovat smluvní podmínky privatizační smlouvy, a může se všem jen vysmát. A koupení politici zajistí, aby nikdo nic nevyšetřoval, případně aby když už se něco začne vyšetřovat, aby státní zástupce případ odložil a soud nikoho neodsoudil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Průtahy nejsou průtahy

11:24 Zdeněk Jemelík: Průtahy nejsou průtahy

Dne 18. 4. 2025 mě zaujal na Novinkách článek „Banální pře o nezaplacenou fakturu zabrala justici 25…