Martin Červíček: Chtěl bych věřit, že se nám trochu rozsvítí všem

22.04.2019 10:13

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne.

Martin Červíček: Chtěl bych věřit, že se nám trochu rozsvítí všem
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček
reklama

Pondělí, úterý, středa
… Rada kraje - 119 bodů programu a hned po té odjíždím na výjezdní zasedání Ústavně právního výboru Senátu PČR do šumperského regionu. V průběhu jsme mimo jiné absolvovali: návštěvu centra Therasuit, které poskytuje služby sociálního charakteru formou stacionáře pro hendikepované děti od 1 - 15 let, specializovaného především na rehabilitační léčebné metody. Seznámili jsme se s činnostmi a možnou pomocí s rozvojem dalších neziskových organizací. Pro mě bylo inspirací, dozvědět se, jak fungují sociální služby a spolupráce s neziskovými organizacemi v tomto regionu – např. PONTIS o.p.s., poskytující 14 typů sociálních služeb od dětí po seniory, které využívá vlastní zdroje a současně se na jeho financování spolupodílí město a kraj. V rámci diskuze s hasiči, kdy jsme se – jako téměř vždy a všude, kde mám možnost se s hasiči potkat a diskutovat s nimi – dotkli problematiky nákupu techniky. Nechápu, proč Ministerstvo vnitra neinvestuje primárně výrazně více do vybavení profesionálních hasičů, kteří by následně svou průběžně opravovanou techniku (např. po cca 5 -7 letech) mohli v zachovalém stavu, který je dostačující pro počet zásahů prováděných dobrovolnými hasiči, vyřazovat a těmto předávat namísto malých almužen SDH, za které rozsah potřebného vybavení pořídit téměř nelze. Jednání s vedením města Šumperk v obřadní síni městské radnice o připravovaném záměru změny stavebního zákona, připomínky RUD, legislativních problémech zákona o veřejných zakázkách, investičních záměrech, ale také o kriminalizaci, rozhodování samospráv a bezpečnostní situaci. 

Zbyla nám chvilka i na prohlídku historického centra města a klášterního kostela s expozicí mapujících Čarodějnické procesy v Geschaderově domě.

V průběhu dne jsem v mediích také zaregistroval toto:

Novela zákona o policii může zajistit lepší propojení mezi prací policie a BIS. Například odposlechy, které nabere BIS, bude možné použít u soudu.  https://archiv.ihned.cz/c1-66555200-odposlechy-bis-budou-mo…
Ve striktně definovaných případech jako je terorismus s navrhovaným opatřením nelze než souhlasit. ALE! – jak jsem již nedávno zdůrazňoval – nejprve je třeba velmi precizně v rámci odborné diskuze definovat konkrétní trestné činy, kdy bude možné k tomuto řešení přistoupit. Osobně jsem velmi skeptický k myšlence zavit se pojistky, kterou rozhodování soudu o odposlechu je. ?Považuji za nebezpečnou i návaznost (zprvu možná dobře míněných) nápadů k povolení odposlechů bez souhlasu soudu a následně návrhů k možnému využití odposlechů zpravodajských služeb. Společně mohou vytvořit prostředí, které nebude těžké zneužít!

S Ústavně právním výborem jsme navštívili také Okresní státní zastupitelství a PČR - pro malé připomenutí toho, jak fungují orgány činné v trestním řízení na okresní úrovni a také možnost potkat plno známých lidí každodenně zajišťujících naši bezpečnost.

Setkání se zástupci Svazku obcí údolí Desné - zaujalo mě, že železnici cca 13 km, kterou stát nechtěl v těchto obcích provozovat, si spolek vzal do svého vlastnictví a zajistil na ní opravy včetně elektrifikace. Dnes na ní zhruba v hodinových intervalech jezdí vlak objednávaný krajem. Že by inspirace pro nás - třeba na trati Broumov - Otovice - PR?

Čtvrtek 
…jednání o silnicích – bohužel tentokráte spíše v duchu krizové přípravy na situaci, kdybychom nedostali původně přislíbený objem peněz od státu na opravy a rekonstrukce. Už dlouho připravujeme jednotlivé stavby (stavební povolení, soutěže, koordinace) a neustále netušíme, zda od státu slíbené 4 miliardy – resp. z toho pro náš kraj odpovídajících 256 milionů - dostaneme. Z informací, které máme, stát údajně jedná o nižších objemech, a bohužel nezbývá, než abychom s kolegy byli připraveni i na tuto variantu a vypracovali krizový plán – tedy, které stavby bude možné v takovém případě z původního plánu škrtnout. Naštěstí sice přišla zpráva, že vláda projednala původní 4 miliardy, ale radost trvala jenom do té doby, než se ozvala ministryně financí a premiér:-). Vláda jede stále na vlně “slibem nezarmoutíš“ - aneb co znamenají v reálu 2 miliardy ze SFDI a 2 miliardy z evropských peněz?! Z jakých evropských peněz?! Kam se vloží? A budou je moci kraje používat přímo na krajské silnice anebo je to jen už dříve avizované posílení jednoho z dotačních programů? Pokud ano, znamená to pro kraje jinou formu čerpání a tím pádem rozhodně náš kraj nedosáhne na podíl ve výši cca 256 milionů! Jediné slovo, které mne v té souvislosti napadá, je populismus, který velmi nesnáším,...ale třeba mám teď smíšené pocity jen z nedostatků informací? 
https://ct24.ceskatelevize.cz/…/2791085-kraje-dostanou-slib…
citace Markéty Šichtařové, která vás třeba naláká k přečtení následujícího velmi výstižného článku:„Máme za sebou první kvartál roku 2019 a s ním i výsledky hospodaření státu. Za klobouk si je vláda nedá…“
https://ac24.cz/-/marketa-sichtarova-nejhorsi-hospodareni-o…

Pátek, sobota, neděle
… neměl jsem v plánu začít sváteční dny úvahou o „věcech veřejných“, ale přesto jsem zaregistroval např. toto: https://zpravy.aktualne.cz/…/r~cc9fc8a261e011e9b9980cc47ab…/?
A už konečně chápu, co znamená v pojetí ČSSD, fungovat jako pojistka proti případnému zneužívání moci ve vládě, neboť následující výrok ministra vnitra Hamáčka je nadevše výmluvný: „Pokud by někdo začal spekulovat o změnách v systému státního zastupitelství, to už by bylo na vážnou debatu v rámci koalice“….tak tomu, říkám slovo do pranice…ale, že bych díky tomu ztratil obavy o neovlivnitelnost systému státního zastupitelství, to zrovna říci nemohu.
… https://www.novinky.cz/…/babis-kdybychom-chteli-vyhodit-pav…
Myslím, že teď nejde o to někoho vyhodit, ale tak trochu nenápadně zasít semínko nejistoty ve smyslu „co je dnes bílé, bůh ví, jaké muže být zítra nebo pozítří?“ a tím vyvíjet plíživý tlak – třeba na státní zastupitelstvo - se tak trochu hodí, že...?!??‍>
… úvahy o politice jsem po zbytek volných dnů vyměnil za aktivity s rodinou – trochu jsem si osvěžil pravidla silničního provozu na dětském dopravním hřišti s malým Toníkem, potom první delší letošní výlet na kole za zvířátky a nezbytná práce na zahradě okolo domu.
A možná ještě jedno malé zamyšlení na závěr týdne - v kontextu právě probíhajících velikonočních svátků. Křesťané v rámci sobotní Velké noci obnovili svůj křest i víru, návrat světla a oslavují vzkříšení Krista jako symbol nového života, nového začátku. Nejsem věřícím v církevním slova smyslu, ale chtěl bych věřit v to, že se nám tak trochu rozsvítí všem,abychom opravdu viděli a nenechali se zavlékat do stále hlubší tmy.  Přeji Vám krásný zbytek Velikonoc a „omlazenou“ energii do celého nadcházejícího týdne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to

21:04 Štěpán Křeček: Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to

„Reputace společnosti se velmi obtížně buduje, ale velmi rychle ztrácí. Toho si jsou vědomi investoř…