Zdůraznil však, že škrty na straně výdajů jsou při stabilizaci veřejných rozpočtů zásadní a že eventuální prorůstová opatření na podporu ekonomiky bez škrtání ve veřejných agendách dělat zkrátka a dobře nelze. Nicméně, podle předsedy vlády je možné obojí provádět najednou.
Je poněkud s podivem, že na podpůrné impulsy na oživení ekonomického růstu si vzpomněl premiér až v dnešní době, zatímco škrtací mašinérie běží prakticky od začátku vládnutí koalice. Možná se Nečas uchýlil k této hospodářské strategii ve světle posledních ekonomických výsledků, které se víceméně bezprostředně dotýkají životní úrovně velké většiny obyvatel.
Podle ČSÚ činil v únoru meziroční nárůst spotřebitelských cen průměrně 3,7 %, u seniorů o 5,5 %. Podle zveřejněných údajů stejné instituce byla inflace v únoru tohoto roku 3,7 %. Poslední data ČSÚ také ukazují, že státním zaměstnancům klesla reálná mzda o 0,8 % a o
0,3 % zaměstnancům soukromé sféry. Na spadnutí je po dlouhých debatách uvnitř koalice zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 %. Hrubý domácí produkt v 4. čtvrtletí minulého roku rostl, resp. klesl, o 0,6 %. Průmyslová výroba rostla o 4,7 %, což souvisí mj. s rostoucím objemem exportu, tvořícím velkou část HDP, o 15 %, stavební výroba se však propadla za únor o celých 16 %. Míra nezaměstnanosti v Česku činila za stejné období 9,2 %, podle evropské statistiky Eurostat je to 7,2 %.
V souvislostmi s výše uvedenými čísly a důsledky některých již platných vládních pseudoreforem a škrtací obsese se před několika týdny objevil v deníku Právo článek o možnosti Čechů vytvářet úspory. Jeho hlavním sdělením je skutečnost, že až třetina obyvatel letos neušetří ani korunu měsíčně. To by mělo být s ohledem na již schválenou reformu penzí, zvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví či chystané zvednutí sazeb DPH pro Nečasovu vládu minimálně výstražné znamení. Podle článku klesl oproti loňskému roku počet lidí schopných ušetřit nad 2500 Kč měsíčně z 28 % na 20 %, přičemž medián úspor jednoho člena domácnosti činí 500 Kč. Průměrně tak může jeden Čech odložit kolem 6000 Kč za rok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz