Jako „supi" jsou tam prezentovány spekulační fondy, které minulý týden poslaly Argentinu do platební neschopnosti, do již druhého bankrotu během pouhých třinácti let. Osud státu s více než čtyřiceti miliony obyvatel drží v rukou dva lichváři, NML Capital Fund (ze skupiny Elliott Management Corporation v čele multimiliardářem Paulem Singerem) a hedgeový fond Aurelius Capital Management. A ovšem také americký soudce Thomas Griesa.
No a? Koho to u nás zajímá, když nám krvavé třísky a přízraky většího konfliktu létají hned za humny na Ukrajině a když pouhý výčet raketových útoků na uprchlická centra OSN v Pásmu Gazy, která jsou často umístěna v budovách škol, už bez vypnutí rozumu a citu jednoduše nelze ustát? Jenže Argentina je onou pověstnou kapkou rosy, v níž se dokonale obráží všechna zlověstná znamení společenského vesmíru. Klidně můžeme zapomenout, že naše sněmovní volby 2002 se zprava podávaly jako „záchrana Česka před Argentinou", tedy před argentinským bankrotem 2001, k němuž měl naši vlast dovést Vladimír Špidla (Avšak teprve volby 2010 pravice vyhrála, když se jí zdařilo zabránit levici v „cestě do Řecka", do země permanentního dluhu, v níž finanční supi naplno již úřadovali.)
Argentinská tajemství
Podstatné je vědět, co nám o Argentině a o skutečné cestě k jejímu prvnímu bankrotu zatajili. Především to, že „šoková terapie" tamní silně postátněné a zbyrokratizované ekonomiky - zděděné po paternalistickém sociálním perónismu, jenž pozdější vražedná vojenská junta (1976-1981) nestihla demontovat - probíhala od roku 1991 pod taktovkou premiéra Carlose Menema a jeho ministra financí Dominga Cavalla. A to velmi podobně jako u nás za premiéra Václava Klause a jeho ministra financí Ivana Kočárníka, lidově zvaného LTO (lehký topný olej). Faktem je, že Klaus s Kočárníkem byli ve skutcích mnohem uvážlivější, zatímco Menem a Cavallo pověsili peso na kurz dolaru, pod taktovkou MMF se vrhli do asociálních reforem, rozdělili společnost propastmi a korupci nechali vyrůst do nebes. Nakonec zadlužili stát tak, že v roce 2001 se polovina Argentinců ocitla pod hranicí chudoby, jejich republika nemohla ani pomyslet na splácení dluhu (120 miliard dolarů) a děti ve školách - v zemi velkého agrobyznysu, který dokázal živit Sovětský svaz v časech jeho „potravinových krizí" - před zděšenými učitelkami omdlévaly hlady. Tohle teprve čeká na srovnávací analýzu „šokových terapií" od Santiaga de Chile přes Prahu, Varšavu a Budapešť až po tu Moskvu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.