Martin Koblížek: Karel Schwarzenberg a jeho „umění diplomacie"

15.09.2012 18:20 | Zprávy

Nesmírně vzdělaný – tak mi jedna moje kolegyně charakterizovala postavu našeho prvního muže diplomacie Karla Schwarzenberga. Když jsem se jí zeptal, jaké konkrétní vzdělání má na mysli - zda to lesnické - odpověděla, že nikoli, jde prý o vzdělání čistě „neformální“ , o to však hlubší a odkázala mne na knihu Karla Hvížďaly Knížecí život.

Martin Koblížek: Karel Schwarzenberg a jeho „umění diplomacie"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Přiznám se, že knihu jsem dosud nečetl, nenašel jsem k tomu zatím dostatek vnitřních sil. Je však docela možné, že zmíněná kniha je opravdovým vzplanutím ducha  - minimálně čímsi na způsob Eckermannových hovorů s Goethem -  a tak čtenáře tohoto skromného blogu v žádném případě nehodlám odrazovat od její četby.

Dovolím si však podělit se s Vámi o své mohutné dojmy, které ve mně domácí i zahraničněpolitické angažmá našeho prvního diplomata zanechává. Hned v úvodu bych nicméně chtěl zdůraznit, že moje slova v žádném případě nemají být interpretována jako jednostranná podpora tomu či onomu politikovi (rozuměj najmě Václavu Klausovi). Zastávám totiž dnes zcela přežitý názor, že jeden člověk (člověkem je i politik) může mít v některých věcech pravdu a v jiných se mýlit a dokonce být v mnoha ohledech morálně vinen a v jiných být zase v právu.

Než přistoupím k samotné analýze politické činnosti pana Karla Schwarzenberga, chci se pokusit definovat vybraná základní kritéria, která by podle mého názoru měl splňovat kterýkoli diplomat kterékoli alespoň průměrně vyspělé demokratické země. Pro hlavu diplomacie by pak měla platit dvojnásobně. Připouštím, že nejsem politologem a moje kritéria jsou tedy víceméně neodborná, pokoušejí se však opírat o zdravý selský rozum a vycházejí rovněž z mé odbornosti historika. Níže tedy uvádím jednotlivé body, které nám současně mohou  posloužit jako dílčí kritéria.

  1. slušné a důstojné chování a vystupování

Míněno je zde

  1. dodržování elementárních pravidel slušného chování, aktuálně sem patří například nepoužívání vulgárních výrazů a neurážení svých oponentů
  2. dodržování diplomatických pravidel, diplomatického protokolu

Tuto oblast můžeme chápat jako určitou „diplomatickou nadstavbu“ a patří sem řada věcí, o nichž běžný smrtelník nemá a nemusí mít ani potuchy. Je však zjevné, že diplomat reprezentuje svoji zemi, a tak by měl např. dbát na svůj zevnějšek a chodit důstojně oblečený.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

15:57 P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

Zatímco Donald Trump mluví o míru na Ukrajině, Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi.