Martin Konvička: O xenofobních sektách

27.05.2016 13:03 | Zprávy

Výraz "xenofobní sekta" jsem poprvé zaznamenal z úst premiéra Sobotky. Označil tak někdy v zimě t.r. Blok proti islámu, z.s., a některé členy Bloku tím natolik urazil, že se uvažovalo o občanskoprávní žalobě. Z toho nakonec sešlo.

Martin Konvička: O xenofobních sektách
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Martin Konvička.

Nesmyslnost adjektiva "xenofobní" je pro spolek, který spolupracuje se sdruženími z celé Evropy, má mezi zakládajícími členy originál Arabku, zastává se blízkovýchodních křesťanů a jehož předseda se netají sympatiemi k Romům, více než zřejmá. Jiná věc je substantivum "sekta" - a tady uvažuji, zda premiér Bohouš, osoba věčně se mýlící, neměl výjimečně pravdu. Posuďte sami.

Výraz sekta, píše Wikipedie, je nejspíše odvozen z latinského sequi - sledovat, oddělovat, případně ze slovesa secare - řezat, oddělovat. Má jít o výraz pejorativně naladěný, kterým většina označuje menšinu, vydělenou či oddělenou z určitého směru (náboženského, politického, kulturního). Když jde o Blok proti islámu, bude tím většinovým směrem nejspíše odmítání islámské ideologie, islámské přítomnosti či dominance v Evropě, šáriátského práva, nezřízené imigrace z mohamedánských zemí. To odmítání je většinové (v ČR je podle různých průzkumů sdílí 60-80 procent populace). No a z téhle většiny jsou - alespoň tak premiéra chápu - vyčleněny všelijaké ty sekty".

K úvaze, že by Bohouš mohl mít kus pravdy, mě přivedla epizodka z minulého víkendu. To jsem (protože jsem byl v Praze a neměl v podvečer nic na práci) přijal pozvání na "akci Lucie Haškové", ve skutečnosti na zakládací schůzi spolku Za naši kulturu a bezpečnou zemi. Epizodka, která by mohla zapadnout, nebýt virválu, který těch pár nealko-drinků v oné společnosti vyvolalo. Ona paní Hašková totiž (prý) kamarádí s Adamem B. Bartošem, předtím (prý) kamarádila s Tomio Okamurou, no a ještě předtím (to vím určitě) spolupořádala demonstraci, na níž projely pod rampou Národního muzea stovky motocyklů - ano, mám na mysli 12. září 2015 a jednu z nejvydařenějších "protiislámských" akcí uplynulého roku. To máte v součtu dost a dost důvodů, proč se spousta lidí potřebuje ohrazovat, vymezovat, distancovat a vydělovat.  

Jak jsem nad nastalým virválem přemýšlel, napadlo mě sepsat jakousi klasifikaci "xenofobních sekt", jak jsem je během svého protiislámského angažmá stačil poznat. Nahodím ji zde hrubým štětcem, bez nároků na úplnost a ve víceméně náhodném pořadí - tak, aby bylo seznam možno kdykoli doplnit.

DSSS (Dělnická strana sociální spravedlnosti, aka Vandasovci). Xenofobní sekta, vyznačující se zejména tím, že pokládá Romy a jiné "barevné" za horší, než celý islám. Všem ostatním "xenofobním sektám" vytýká, že zde byli první, všichni ostatní jim ukradli program i myšlenky. Jejich šéf Vandas má vždy pravdu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…