Martin Stín: Beztrestní

07.09.2014 7:33 | Zprávy

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, nedávno odměněná prezidentem republiky za vzornou práci zpochybněním jejího projektu přechodu státního zastupitelství na třístupňovou soustavu, se vyjádřila v Lidových novinách (citováno podle Parlamentních listů k názorům paní ministryně Heleny Válkové na správnou podobu nového zákona o státním zastupitelství. Přestože obě dámy jsou odborně zdatné právničky, a obě projevují viditelnou snahu posouvat poměry v dosahu jejich pravomoci k lepšímu, jejich názory na podobu zákona o státním zastupitelství se značně odlišují.

Martin Stín: Beztrestní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Podle Lenky Bradáčové musí nový zákon dát nejvyššímu státnímu zástupci záruku, že se nemusí bát odvolání, „když nesplní nějaké přání vlády“. Zatím totiž může být nejvyšší státní zástupce odvolán vládou bez udání důvodů. Dále se vrchní žalobkyně pozastavuje nad přáním paní ministryně rozšířit možnosti  kontroly činnosti státního zastupitelství ministerstvem, když podle jejího názoru současná právní úprava dává ministrům spravedlnosti dostatek možností, které však vůbec nevyužívají.

Prvou částí vyjádření se vrchní žalobkyně dotkla problému začlenění státního zastupitelství do soustavy orgánů státní moci. Ústava, která ctí pozdně středověké  členění státní moci podle Louise de Montesquieu na tři sloupy (moc zákonodárnou, výkonnou a soudní) mu vyhrazuje místo mezi orgány moci výkonné. Státním zástupcům se i v minulosti zdálo takové začlenění nepatřičné a nejvyšší státní zástupci se jen neradi podvolovali autoritě ministra spravedlnosti. Marie Benešová dokonce ve sporech s Pavlem Němcem vykřikovala, že není jeho podřízenou. V současné  době se žalobci dožadovali, aby státní zastupitelství bylo v Ústavě uvedeno jako čtvrtá složka státní moci, s čímž narazili na rozhodný odpor. V návrhu zákona z dílny státních zástupců, který za působení ministra Pavla Blažka prošel schvalovacím řízením ve vládě a v Legislativní radě do Parlamentu (a byl pak stažen exministryní Marií Benešovou) je postavení státního zastupitelství a nejvyššího státního zástupce definováno tak, že  dovedeno ad absurdum je lze vnímat jako samosprávný úřad, závislý pouze na zákonu (ovšem jen v rozsahu vlastní interpretace), řízený nejvyšším státním zástupcem, sice formálně jmenovaným prezidentem republiky, ale ve skutečnosti podléhajícím pouze bohu (pokud v něj věří). Takto definované státní zastupitelství si samo určuje priority své činnosti a hodnotí přiměřenost svých výkonů co do kvality i kvantity a samozřejmě smí beztrestně sáhnout na každého, kdo není chráněn imunitou. Dostává se tak do postavení nadřazeného všem ostatním úřadům, pokud vznikne podezření, že v souvislosti s jejich  činností dochází k porušení trestního zákona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…