Martin Stín: Jak se rodí klišé

10.03.2012 9:20 | Zprávy

Veřejné mínění se z velké části opírá o klišé, jejichž pravdivost se považuje za tak samozřejmou, že se o ní nepřemýšlí.

Martin Stín: Jak se rodí klišé
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Ve vztahu k resortu spravedlnosti uvádím jako příklad tvrzení, že Marie Benešová byla nezávislá nejvyšší státní zástupkyně, která nedbala na nic než na spravedlnost, exministr Pavel Němec je mafián, „katarský princ“ prznil nevinná česká děvčata a nakonec unikl trestu, bývalý místopředseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Kučera je hlavní odpovědný za zmanipulování trestního řízení proti bývalému místopředsedovi vlády Jiřímu Čunkovi, Václav Klaus uděluje „podivné milosti“, mezi nimi jmenovitě Zdeňkovi Kratochvílovi, čtyřem osobám z okolí Františka Mrázka či ředitelce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové. Při věcném zkoumání uvedených tvrzení se ukazuje, že buď pro ně chybí důkazy, nebo je dokonce vše úplně jinak. Boj za jejich vyvrácení  je však marný: jakmile si je média osvojila, opakují je stále dokola, veřejnost je přijímá a nikdo nechce nic jiného slyšet. Je přece pohodlnější sestavit si svůj obraz světa z klišé než přemýšlet nad argumenty, které je vyvracejí: myšlení bolí. Bez pravdy se dá nakonec docela dobře žít, tak kdo by se jí domáhal.

Jeden ctihodný novinář mi vysvětlil, že stále opakovaná tvrzení, která nikdo nenapadl u soudu, se stávají součástí veřejného prostoru a novináři mají právo zacházet s nimi  jako s ověřenými pravdami. Totéž, ale  s geniální jednoduchostí vyjádřil dávno před ním válečný zločinec Joseph Goebells: stokrát opakovaná lež stává se pravdou. Mnozí z našich vysoce hodnocených novinářů jsou jeho horlivými učedníky.

Na způsobu, jakým média referují o právě probíhajícím procesu u Obvodního soudu pro Prahu 5 proti obžalovaným Vítu Bártovi a Jaroslavu Škárkovi, lze sledovat, jak se taková  klišé rodí. Celkem paušálně se o něm mluví jako o „Bártově procesu“ či „procesu proti Bártovi“. Spoluobžalovaný Jaroslav Škárka zůstává jakoby skryt v jeho stínu. Závažnost skutků, z nichž jsou obžalováni, je  ale přesně opačná: Jaroslavu Škárkovi, který v postavení poslance měl přijmout úplatek, hrozí trest odnětí svobody až na deset let, zatím co Vítu Bártovi, jenž měl své tehdejší poslanecké kolegy uplácet, „pouze“ na  šest. Trestní zákoník hodnotí přijímání úplatku přísněji než jeho poskytnutí.

Zcela samozřejmě se mluví o úplatkářském procesu. Samozřejmost se mi ale nezdá být nezpochybnitelná. Trestné činy uplácení a přijetí úplatku se totiž vždy vztahují k   obstarávání věcí obecného zájmu. Znepokojuje mě otázka, co vlastně si chtěl Vít Bárta údajnými úplatky koupit. Vesměs se zmiňuje loajalita k jeho osobě. Pochybuji o tom, že jde o „zboží“ s povahou obecného zájmu. Uvádím analogii z rozsudku Nejvyššího soudu ČR: peníz zaplacený insolvenčnímu správci za dodatečné uznání pohledávky se nestíhá jako úplatek, ale jako pleticha v insolvenčním řízení s podstatně mírnější trestní sazbou. Důvodem je rozdílnost v povaze uplácením ovlivněných zájmů: v případě insolvenčního řízení jde o soukromoprávní vztahy, kdežto úplatek vždy směřuje proti veřejnému pořádku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…