Martin Stín: Slovo do ankety

08.01.2015 8:41 | Zprávy

Redakce serveru Česká justice vstoupila do nového roku s anketou, v které se několik významných právníků vyjádřilo ke třem položeným otázkám: 1. co považují za mimořádný počin v justici v r.2014 2. koho by označili za osobnost roku 3. co bude nejdůležitější očekávanou událostí roku nadcházejícího ? Odpovědi jsou všehochutí názorů, z nichž jako celek je mně jako laikovi nejbližší vyjádření Stanislava Křečka, které se ale s položenými otázkami částečně míjí.

Martin Stín: Slovo do ankety
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Můj pohled neprofesionála, pohybujícího se dlouhodobě v prostoru trestního řízení a přilehlých oblastí, vedený přes filtr bezmocného sdílení utrpení obětí justičních přehmatů, se nutně musí lišit od názorů profesionálů, žijících ve věžích ze slonoviny svého výsadního postavení.  Ostatně i otázky bych kladl spíše jiné.

Na otázku po mimořádném počinu v r.2014 bych odpověděl, že vidím hned dva v rozhodnutích paní ministryně Heleny Válkové. Prvým je překročení Rubikonu směrem k ustavení soudcovské samosprávy, před nímž v posledním desetiletí všichni ministři couvali, ba mu i nepřáli. Druhým je  zahájení rekodifikace trestního řádu. To jsou ovšem počiny, jež pouze pokládají základy k budoucím změnám. Mimo to jsou pouhým příslibem lepších časů. Jak totiž ukazuje historie občanského zákoníku a vývoj záměru na rekodifikaci zákona o státním zastupitelství, ve Švejkolandu lze z dobrého záměru snadno vyrobit paskvil. Mimo to ze srovnání s vývojem nových kodexů trestního i občanského práva vyplývá předpoklad, že některé plody setby Heleny Válkové bude po letech sklízet až její n-tý nástupce.

Nádavkem v této souvislosti musím ocenit i skutečnost, že paní ministryně Helena Válková navázala na dobrodružné rozhodnutí paní exministryně Daniely Kovářové uvést do života institut domácího vězení, kdysi vlajkovou loď populisty Jiřího Pospíšila, jejíž „spuštění na vodu“ hanebně zanedbal a později dokonce zabrzdil zrušením vypsaného tendru na dodavatele monitorovacích náramků.  Nyní jsme konečně v naději, že se náramků dočkáme.

Zásadně bych se však neptal přednostně po nejvýznamnějším počinu, ale po  nejdůležitější  události, která v r.2014 ovlivnila poměry v resortu spravedlnosti. Na ni bych pak odpověděl tak, že jí byl vpád „vizigotů“ na švejkolandské ministerstvo nespravedlnosti, uskutečněný pod vedením kultivované, politikou dosud nepolíbené profesorky trestního práva Heleny Válkové.

Označení „vizigoti“ není myšleno hanlivě. Vymyslel jsem je kdysi jako terminus technicus pro netradiční pragmatické politické strany a hnutí, které se vynořily jako odpověď veřejnosti na krizi novodobé „národní fronty“ tradičních politických stran,
aby jejich pokleslou politickou kulturu smetly stejně jako kdysi barbaři římskou civilizaci.  Jejich předvojem byly Věci veřejné, jejichž nástup ještě dokázala „národní fronta“ nečistými postupy zastavit, ale na ty další již neměla sílu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…