Martin Stín: U soudu to zajiskřilo

06.09.2012 7:30 | Zprávy

Věčný rebel John Bok, předseda spolku Šalamoun, stanul ve středu dne 5.září 2012 znova před Obvodním soudem pro Prahu 8 kvůli konfliktu s městskými strážníky, za který byl pravomocně odsouzen tímto soudem ve spojení s usnesením Městského soudu v Praze jako soudu odvolacího k trestu odnětí svobody v trvání pěti měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. Soudy jej uznaly vinným spácháním přečinu násilí na úřední osobě.

Martin Stín: U soudu to zajiskřilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok, šéf spolku Šalamoun

Důvodem obnovení řízení je usnesení Nejvyššího soudu ČR, jímž byla na základě dovolání odsouzeného zrušena výše uvedená rozhodnutí  pražských soudů. Nejvyšší soud ČR se nezabýval namítaným extrémním nesouladem mezi dokazováním a právními závěry soudů. Z formálních důvodů pominul také námitku podjatosti odvolacího soudu, protože ji obžalovaný neuplatnil již dříve. Za dostačující důvod k zrušení soudních rozhodnutí uznal překročení zákonem stanovených mezí pravomoci strážníků, jež je v souzeném konfliktu připravilo o zákonnou ochranu úředních osob při výkonu funkce. Z toho důvodu Nejvyšší soud ČR rozhodl, že použití právní kvalifikace přečinu násilí na úřední osobě je nepřípustné. Neměl ale námitky k rozsahu a způsobu provedení dokazování a konstatoval, že  jednání Johna Boka bylo „neadekvátní, přehnaně prudké a obviněný při něm projevil nedostatek sebekontroly“, nicméně lze „kvalifikovat skutek podle těch ustanovení trestního zákoníku, kterými je obecně chráněna osobní integrita kohokoli bez vazby na to, že má zvláštní postavení úřední osoby, případně podle obdobných ustanovení zákona o přestupcích“.

Úvahy Nejvyššího soudu ČR o nepatřičnosti přiznání strážníkům práva na zákonnou ochranu úřední osoby směřovaly zejména proti  názoru předsedy senátu odvolacího soudu, který se jednoznačně vyjádřil v tom smyslu, že občan, nespokojený s jednáním úřední osoby, se nejdříve musí podrobit zvůli, a teprve pak si smí úředním postupem stěžovat (můj dodatek laika: a nic si nevystěžovat).

Poučen závěry Nejvyššího soudu ČR stran uplatnění námitky podjatosti obžalovaný zaslal soudu předem písemnou výzvu k vyloučení senátu pro podjatost. Předsedovi senátu nezbylo, než zahájit hlavní líčení jejím čtením. Z jeho výrazu bylo zřejmé, že mu četba nepůsobí potěšení. Později John Bok ještě „zahustil“ atmosféru upozorněním na porušení kancelářského řádu soudu, spočívající v tom, že přísedící a žalobkyně nebyly označeny jmenovkami. Doprovodil to úvahou, že státní orgán, který chce vést občany k pořádku, musí být důsledný i směrem k sobě. 

Návrh na vyloučení senátu soud po desetiminutové poradě zamítl usnesením  jako nedůvodný. Obžalovaný podal na místě stížnost k vyššímu soudu, která ovšem nemá odkladný účinek, takže se soudilo dál. Přes patrný pocit nelibosti předseda senátu při dalším jednání nevypadl z rámce profesionální zdvořilosti, nicméně pohodová atmosféra původního řízení se do soudní síně nevrátila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

16:49 Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

Denní glosa Ivo Strejčka