Martin Štoll: Zemřel Josef Škvorecký, muž pevných osobních a profesionálních zásad

04.01.2012 16:25

Nekrolog k úmrtí Josefa Škvoreckého.

Martin Štoll: Zemřel Josef Škvorecký, muž pevných osobních a profesionálních zásad
Foto: Jiří Hůlka
Popisek: Spisovatel Josef Škvorecký (Wikimedia Commons)

3. ledna 2012 zemřel v kanadském Torontu Josef Škvorecký, jedna z velkých postav české kultury druhé půle 20. století. O jeho literárním odkazu nelze pochybovat, částečně již byl popsán a následující období jistě přinese další důkladné zhodnocení. Je však dobré právě v tuto chvíli připomenout Škvoreckého všestrannost: jeho tvorba jde napříč všemi žánry (básně, povídky, romány), jako překladatel do češtiny uvedl nejen nová jména, ale i nové stylové roviny a postupy (Prezydent Krokadýlů W. Millera). Byl autorem chytrých esejů, které dokládají jeho vzdělanost (vystudoval anglistiku a filozofii) a obrovský rozhled. Byl časopiseckým a nakladatelským redaktorem – ještě v Čechách. Učil na vysoké škole – v Torontu přednášel anglistiku, českou literaturu a tvůrčí psaní. Byl nakladatelem, v Sixty-Eight Publishers vydal do roku 1993 společně se svou ženou Zdenou Salivarovou 227 českých titulů.

Josef Škvorecký byl muž pevných osobních a profesionálních zásad, který si dokázal – snad i díky zaoceánské perspektivě – zachovat odstup ode všeho přízemního, hašteřivého a časového, ve kterém se často rozpustí to podstatné a nadčasové. Snad právě toto je ta část Škvoreckého odkazu, k níž se naše škola, Literární akademie (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého), hlásí: odpovědnost ke slovu, vědomí širších kulturních souvislostí a respekt ke vzdělání a profesionalitě.
Slovo rektora

Považuji si za čest vést školu, která nese jméno právě Josefa Škvoreckého, protože vím, že tu není formalitou – Mistr Škvorecký byl u jejího zrodu a profil Literární akademie kopíruje i jeho spektrum činností. Ze setkání jsem si odnesl, že měl velký smysl pro humor a nadhled, a proto nechci být ani v této chvíli patetický. Konstatuji, že Literární akademie přišla odchodem Josefa Škvoreckého o svého patrona a velkého příznivce a že rozvíjet jeho humanistický odkaz je pro nás velkým závazkem.“

doc. MgA. Martin Štoll, Ph.D.
rektor Literární akademie
(Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimír Dlouhý: Plošný růst platů by vyšel státní kasu na více než 25 miliard korun

17:58 Vladimír Dlouhý: Plošný růst platů by vyšel státní kasu na více než 25 miliard korun

Návrhy ČSSD na vyšší platy ve veřejné sféře a růst minimální mzdy popírají ekonomickou realitu