Michael Rada: Víte, k čemu je databáze dlužníků? K ničemu!

05.09.2016 9:40

Politici investují. Rádi a hodně. Je jedno, jestli do infrastruktury, která jeví se za pár let horší, než kdy před tím. Či do kompostérů, neřešíce co pak s vyrobeným kompostem. Nebo do evidencí, databází a rejstříků. Občan by řekl, že vědí, co dělají, ale opak je pravdou.

Michael Rada: Víte, k čemu je databáze dlužníků? K ničemu!
Foto: Archiv Michaela Rady
Popisek: Michael Rada

Často je tím jediným co vědí, částka všimného, která jim přistane na některém ze soukromých účtů.

S ohledem na skutečnost, jak Vás zaujali dluhy, věřitelé a dlužníci, se pojďme podívat na jednu z takových databází, která už stála desítky milionů, a je úplně na nic, respektivě slouží k něčemu zcela jinému, než bylo deklarováno.

V době požadavku na její vznik se totiž mluvilo nejčastěji o ochraně věřitelů, ale i dlužníků, kteří by neměli míti snadnou cestu k dluhům násobeným a vícečetným.

Dnes po pár letech se ukazuje, že tento ochranný nástroj je bezzubou šelmou, kterou si pod krkem rádi hladí lichváři, kteří z jejích výkalů loví své nové ovečky.

Není to ani 14 dní, kdy jsem popisoval příběh 74 letého otce rodiny, gamblera a alkoholika, kterému se podařilo zadlužit celý rodinný majetek a to nejen společný, ale i ten dětí a vnoučat. A to i přes rozvod iniciovaný ze strany o dva roky starší manželky, kterou léta okrádal.

Když jsem na článku pracoval, udělal jsem si analýzu historie půjiček a nestačil jsem se divit.

Již od roku 2013 byla poskytována jedna půjčka za druhou a to bez ohledu na nesplacení předchozí.

Jak to?

Copak nemáme Registr Dlužníků? Či jich neexistuje dokonce několik?

Copak se ti dobrodinci nepodívali, zda-li nemá daná osoba dluhy, než jí půjčili další peníze?

Jsem si jist, že se podívali a k tomu si ještě rozžhavili telefonní linky a dráty vlastní infomační sítě, aby zjistili nejen, že dluhy má, ale i to, že je nikdy nesplácí včas, a navíc podepíše i bianko směnku, jen aby měl na pivo a sázení.

Informace dostanou i díky databázi zaplacené z peněz občanů, naservírované přímo na zlatím podnose, a to včetně jména, adresy, a dalších nezbytností nutných k tomu, aby svou oběť vystopovali včas na to být na místě, až bude zase chtít půjčit.

A pak se jede k soudu, stačí totiž jen trochu nátlaku, případně fyzického a psychického násilí a dlužník, podepíše všechno, co mu jen dají podepsat, jenom aby měl klid a mohl si dále vypůjčit. Zákon totiž říká následovné:

JE právem dlužníka nebo insolvenčního správce POPŘÍT některou z přihlášených pohledávek, kde například se dalo uvažovat o nemravném úročení dluhu nebo vysoké smluvní pokutě, popřípadě proto, že dlužník již v dotčenou dobu byl veden například v Nebankovním registru klientských informací či v registru SOLUS (jakož i určitě v BRKI – Bankovním registru klient. inf.) a bylo povinností věřitele k tomuto žadateli o úvěr tak přistupovat (a úvěr neposkytnout).

Bohužel dlužník, o tomto nejen, že si není vědom, ale nátlak na něj vyvíjený, je skutečně takový, že by mu to bylo úplně jedno, stačí mu jen, když už bude moci býti pryč z kanceláře, či dokonce soudní síně.

Proč nepopře „neadekvátní dluhy“ insolvenční správce, který na to má také právo? No asi proto, že jeho odměna se Váže na celkovou vymoženou částku a popřením, by si ji snižoval, tak proč by to dělal.

Dlužník to má snadné. Ono přeci jen s vyraženými zuby se špatně jí a s přeraženými žebry i špatně dýchá a je-li Vám přes sedmdesát, už budete jen kývat a kývat a kývat, jen abyste "na schodech" zase neupadli.

Je škoda, že soud, ve své činnosti, podobné věci nechává stranou, a tím z mého pohledu i otázku legálnosti dluhů. On totiž řeší jen insolvenci a to je jiná.

Věřím, že tento článek pomůže některým z podobně zadlužených se bránit proti lichvě, soud, ani politici, ani orgány státní moci, jim totiž nepomohou. Proč by také měli, že. Sahali by si totiž často na vlastní výplatu a to jak tu legalizovanou, či tu „boční“.

A PROČ TO VLASTNĚ DÁL NEDĚLAT, KDYŽ I STÁT SI PŮJČUJE TAK LEVNĚ, ŽE NEMŮŽE ODOLAT. NENÍ NAD TO, JÍT PŘÍKLADEM SVÝM OBČANŮM. VÝHODA STÁTU JE V TOM, ŽE ZE SCHODŮ VŽDY MŮŽE UPADNOUT NĚKDO JINÝ.

Autor je "otcem projektu" Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje, které založil s cílem "vytvoření světa bez odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách". Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1. 1. 2015  projekt E-MOTION, v němž se věnuje publicitě osobních elektrických transportérů, například elektrických jednokolek s gyroskopem. Předtím působil na seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska. Za nejlepší knihy považuje MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY a PROROK, jelikož dle jeho slov obě nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je prý jeho dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechová vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah jeho příspěvků vynahradí.

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…