Michal Šebek: Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi prakticky likviduje chudé a rozevírá nůžky sociální propasti

16.08.2017 17:26 | Zprávy

Počínaje 1. červencem letošního roku začala platit novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která nově stanoví, že úřady práce mohou chudým lidem sáhnout na některou z dávek hmotné nouze. V praxi to celé znamená, že chudí lidé se tak mohou nově dočkat toho, že jim budou kráceny dávky doplatku na bydlení, jež náleží do rukou poskytovatele jejich bydlení - pronajímatelům. Ačkoliv se dosud lidé na okraji společnosti dočkali dávky na úhrady energií v plné sumě, dnes je tomu jinak. Úřady podle této novely, která vychází z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, mohou tento doplatek právě těmto lidem snížit. Možnosti jim k tomu dává hned několik nových ustanovení, která jsou zakotvena v několika paragrafech tohoto novelizovaného zákona.

Michal Šebek: Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi prakticky likviduje chudé a rozevírá nůžky sociální propasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Budou chudí krást a naroste kriminalita?

V reálu to tedy bude s největší pravděpodobností znamenat, že pokud sociálně slabý člověk bude žít v bytě, kde hradí energie a nájem ve výši například čtyř tisíc korun českých, úřady mu nově nemusí vyplatit doplatek v plné výši jako dosud. Zkrátka podle této novely mu část tohoto příspěvku mohou snížit na základě úhrady cen energií, které jsou v místě obvyklé. Kde tak chudý člověk záhy sežene potřebnou částku, o níž mu úřad dávku snížil, aby tak mohl svému pronajímateli uhradit nájem, úřady neporadí. Dojde tak skutečně k tomu, že se ze zoufalých lidí stanou fakticky vzato bídníci? O to nejspíše někomu jde. Bude se tak stále častěji stávat, že tito novodobí chudáci budou páchat sebevraždy v náporu svého zoufalství? I to je možné a nelze to vyloučit. Když se podíváme širším pohledem, zjistíme, že se potýkáme s velkým nárůstem alkoholismu, ale přibývá i duševně nemocných trpícími nejrůznějšími depresemi. Každopádně novela zákona se už nyní potýká s mnoha odpůrci. Již nejednou byl zákon o pomoci v hmotné nouzi dokonce kritizován ze strany samotného zástupce veřejného ochránce práv pro jeho nedokonalost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.