Revoluční na protonové léčbě je skutečnost, že protonový paprsek cíleně likviduje pouze nádorové buňky a nepoškozuje zdravou tkáň. Úspěšnost onkologické léčby je dána dvěma faktory. Posuzuje se jednak vyléčení nádoru a pak právě kvalita života po provedené léčbě, tedy snížení vedlejších účinků léčby.
Radioterapie neboli ozařování je jednou ze tří metod, používaných k léčbě lidí s rakovinou. V nějaké fázi svého onemocnění se s ozařováním setká 50-70% onkologických pacientů. Ti byli až dosud ozařováni tzv. fotonovým zářením. I přes obrovský pokrok ale není možné, aby tento typ záření nezasáhl také zdravé tkáně v okolí nádoru. V praxi to pak znamená, že nežádoucí vedlejší účinky vyžadují další samostatnou léčbu a z dlouhodobého hlediska vedou k trvalým následkům. U jiných pacientů zase samo riziko ani neumožňuje použít takovou dávku ozáření, která by dávala šanci na vyléčení nádoru nebo dokonce jeho poloha v těle pacienta, ozařování vylučuje.
Protonová terapie naproti tomu umožňuje zacílit na nádor. Zatímco fotony při léčbě předají maximum energie na povrchu a s hloubkou jejich energie klesá, protony předávají minimum energie při průchodu tkání, čímž šetří tkáň před nádorem a díky uvolnění energie v nádoru se tkáně za nádorem neozáří.
A pro koho je protonová terapie vhodná? Vlastně všude tam, kde se nechceme smířit s tím, že bude nemocný ozářen víc, než je nutné a nechceme riskovat všechny dlouhodobé důsledky, které z toho vyplývají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz