Nejen na tomto serveru, ale veřejně s Ukrajinci mluvil o netrpělivosti rovněž na bezpečnostním fóru, které se konalo 15.dubna v Kyjevě. Pohrůžku vnímá nový ukrajinský premiér Vladimir Groisman, který v reakci na Američanův projev prohlásil, že by reformy měly být urychleně provedené, jinak skutečně hrozí odvrácení Západu od Ukrajiny.
Steven Pifer, který je dnes ředitelem pro vyzbrojování vlivného think-tanku Brookings Institution, ( zabývá se ekonomickými studiemi a zahraniční politikou) dal Ukrajině ještě naději a konstatoval, že tato země je stále pro Američany zajímavá bez ohledu, jaká vláda bude v USA po roce 2017.
V rozhovoru americký expert na země bývalého Sovětského svazu uvedl názor, že dohoda Minsk-2 nebude realizovaná a tvrdí, a to ze strany Ruska. Své stanovisko opírá o domněnku, že Moskva chce nadále živit konflikt v Donbase, a to ve formě „zmražené nebo mírně zmražené“, aby měla šanci na Kyjev vyvíjet tlak.
Navíc, podle Pifera, k tomu přispívají sami političtí představitelé Luhanské a Doněcké lidové republiky, kteří nemají zájem na obnovení ukrajinské suverenity, i když dohoda Minsk-2 s obnovením suverenity počítá. „Jde přitom o jediný politický výsledek, kterého bylo v Minsku dosaženo. Proto nezbývá než tuto dohodu takto realizovat, ale přitom existuje velmi malá očekávání pozitivního výsledku,“ říká Steven Pifer. Další negativum vidí v tom, že se v těsné blízkosti linie příměří stále nachází těžké zbraně a přitom od podpisu smlouvy uběhlo již 14 měsíců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV