Představitel Pentagonu jen před týdnem mluvil o ruské hrozbě na tiskové konferenci. Hlas Ameriky, který s touto zprávou přišel, v textu podtrhuje skutečnost, že „od konce studené války nebyl slyšet takový tón o smrtonosné hrozbě Spojeným státům, a že se Rusko v mnoha směrech chová antagonisticky.“ Vše přitom svalil na Putina a změnu ruské politiky, neboť „25 let Rusko nebylo Američany považováno za nepřítele“. „Putin se chová jako nepřítel. To je nové,“ uvedl mimo jiné Carter. Již letos v červnu při návštěvě Evropy Carter mluvil o vyslání těžké techniky a vojáků k hranicím Ruska. Toto zdůvodňoval agresivitou Ruska, kdy NATO se musí připravit na možnou obranu proti ruskému útoku.
Na mariňáky je spolehnutí
Včerejší Carterovo zavítání na základnu americké pěchoty v Camp Pendletonu v Kalifornii ( viz zpráva ) nebylo náhodné. Odehrálo se tu cvičení (simulovaný útok na Red Beach), pár vojensky odborných slov o technice – potřebě její výměny a modernizaci (obojživelné transportéry) a pak se přikročilo k věci. Nejprve pochvala nejrozšířenějším americkým silám ve světě a následovala řeč o strategických plánech pro mariňáky jako spolehlivé síle USA. Chystá se pro ně změna strategie odklon od koncentrace na Irák a Afghánistán. Jejich nové využití bude v „celém širém světě“. „Naše země vás bude potřebovat k připravenosti na daleko větší škálu poslání, což lze nazvat širokým spektrem,“ řekl k mariňákům americký ministr obrany a dodal, že se vojáci musí vyškolit a vycvičit na různé mise a různé typy nasazení. Zdůraznil: „Nasazení bude po celém světě a místech ohrožení.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV