Mirko Raduševič: Co se chystá na Balkánu? Obava z Ruska i Daeše

03.02.2017 15:14 | Zprávy

Bývalý pracovník CIA Marc C. Johnson vysvětluje na serveru The Hill ve svém článku „Proč by se Balkán mohl stát prvním zahraničním testem Trumpovy administrativy (Why the Balkans may be the Trump administration's first foreign policy test). (Dole na snímku znak členů srbských paramilitantních oddílů na severu Kosova – tak to tvrdí kosovská média.)

Mirko Raduševič: Co se chystá na Balkánu? Obava z Ruska i Daeše
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Znak paramilitantních srbských jednotek

Další nová zpráva (předchozí na konci článku): Podle rozhlasové stanice Deutsche Welle včerejší večerní rozhovory v Bruselu mezi delegacemi Srbska a Kosova skončily neúspěchem. "Atmosféra jednání byla velmi negativní," uvádí zpráva. Obě strany zastávají naprosto protichůdná stanoviska. DW oznamuje: "Představitelé Kosova a Srbska bez udání důvodů opustili jednací místnost." Dnes se má premiér srbska Vučić objevit v kasárnách v Rašce jen 20 km od hranic s Kosovem.

 ***

Vysvětlení jsou zřejmá a představitelná, zmíníme je na konci článku, i když vzhledem k událostem na východě Ukrajiny se možná expert spletl v tom, zda půjde o první nebo druhý test. Možná půjde až o třetí, čtvrtý, to neřešme a přejděme k faktům a posuďme, do jaké míry Balkán opět představuje bezpečnostní riziko a agentovy obavy jsou oprávněné.

Psali jsme již dříve o určité napjaté situaci v Bosně kolem Republiky Srbské (Den Republiky Srbské -9.1.) a přetahování se mocností o Bosnu. Nyní se na první pohled zdá, že dochází k mnohem závažnějším problémům, týkajících se Kosova.

Rovněž jsme upozorňovali  na vyzbrojování Srbska zbraněmi z Ruska a napětí s Chorvatskem (30 tanků T72, 30 obrněných vozidel BRDM-2, protiletadlový systém BUK a objednávka již použitých bojových letadel MIG-29). Novější událostí je podpis smlouvy s Běloruskem o dodávce opět starších zbraní do Srbska včetně raket KUB (předchůdce BUK) . Na dotaz, zda nahlášená modernizace srbské a chorvatské armády symbolizuje regionální zbrojní závody, srbský ministr obrany Zoran Djodjević to popřel s tím, že srbská armáda prochází nutnou modernizací a měla by podle něj v budoucnu patřit k „pěti nejmodernějším armádám“ světa. Navíc sebevědomě dodal, že vybavením bude „na úrovni 22.století.“ Toto berme jako propagační mediální výrok a další, kterým uklidňuje srbské sousedy, že Srbsko nenakupuje útočnou techniku ale obrannou. Dále vysvětlil: „Máme roční, tříletý, pětiletý a desetiletý plán. Nyní plníme náš tříletý plán vybavení armády, kdy jsme zjistili, že je nejvíce nutné zajistit protivzdušnou obranu a v tom smyslu konáme.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

A vy neklidní nejste?

Vy jste v průzkumech dvouciferného výsledku nedosáhli vůbec a po posledních volbách jste vyprázdnili i lavice ve sněmovně. Jak vidíte budoucnost komunistů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: O kočárech, panu Obrovi a životním optimismu

11:24 Jiří Weigl: O kočárech, panu Obrovi a životním optimismu

Denní glosa Jiřího Weigla