Mirko Raduševič: Oslava - „neoslava“ vojenské operace Bouře

06.08.2015 16:50 | Zprávy

25 .června 1991 Chorvatsko vyhlásilo svoji samostatnost – odtržení od Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Začalo peklo!

Mirko Raduševič: Oslava - „neoslava“ vojenské operace Bouře
Foto: Studio Lodička
Popisek: Chorvatsko, ilustrační foto

Srbka Liljana žijící ve Splitu měla manžela Chorvata a syn jí do očí řekl, že se jí zříká. V zaměstnání to neměla vůbec snadné. Jiná rodina Jokićovi– čistě srbská se ocitla během války v Rijece, kde pracovali. Pocházeli z oblasti Srbské Krajiny v Dalmácii. Museli se sbalit, naložit vše, co měli a odstěhovali se k příbuzným do bosenské Banja Luky. Po vojenské operaci Oluja (Bouře), jejíž dvacáté výročí se v těchto dnech v Chorvatsku slaví, dochází tehdy k exodu kolem dvě stě tisíc Srbů převážně ze Srbské Krajiny v Dalmácii. V jejím „hlavním“ městě Kninu byl 17.srpna 1990 vyhlášen válečný stav.

Přenesme se na sever Chorvatska, kde v městě Vukovar, žila tehdy většina Srbů. Při vyhlášení chorvatské ústavy odmítá město přijmout novou ústavu. Ve východní Slavonii jsou Srbové nejen politicky v převaze, ale vznikají paravojenské formace na obranu srbské menšiny. Z prvního na druhý květen 1991 se chorvatská policejní hlídka ve vesnici poblíž Vukovaru pokoušela z jednoho domu strhnout srbskou vlajku. Z některého z blízkých neosvětlených domů zazněly výstřely. Čtyři zasažení a ranění policisté se dali na útěk, dva z nich byli zadržení. Další den po předchozí „politické“ domluvě šli chorvatští policisté pro své kolegy, ale místní Srbové na ně začali střílet. Zavolanou posilu chorvatské policie uvítali Srbové palbou zpoza postavené barikády. Do konfliktu se vložila Jugoslávská armáda (JNA). Tímto incidentem začala válka v Chorvatsku.

Šlo o válku Srbů proti Chorvatům?

Válčili Chorvaté proti Srbům? Otázka velice obtížná, na kterou nelze jednoznačně odpovědět ani dnes, a to z hlediska obou dnes rozdělených samostatných zemí. Obě země se snaží zapomenout na válku, ale daří se jim to jen s vypětím a obtížemi.

Shora popsané události nejsou pro nás Čechoslováky nepředstavitelné, zejména zaměříme-li se na úzkou problematiku území mezi Českem a Slovenskem. Dodnes někteří obyvatelé nesou nelibě, že se ocitli v tom a nikoliv jiném státě. Jsou zde problémy majetkové a s uznáním důchodu. Naštěstí nestačily vzniknout na území našich států paravojenské útvary na obranu dílčích zájmů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…