Vysvětlení onemocnění
V odborné literatuře je posttraumatická stresová porucha popisovaná jako onemocnění vzniklé na základě traumatu způsobeného úmrtím nebo obavou ze smrti, vážného zranění nebo sexuálního násilí. Traumatologickou událostí je míněno ohrožení, které může člověk zažít sám nebo se může přihodit v blízkosti člověka, zejména jeho blízkým. Trauma je často nečekané a řada lidí o tomto vypovídá, že se cítili bezmocní událost zastavit nebo ovlivnit. Lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou se cítí velice psychicky labilní – nervózní – jsou stále „na hraně“. Mají pocit, že stačí málo, aby se vylekali, cítí se podrážení, těžko se soustředí a mají problém se spánkem. Často mívají pocit, že se stane něco hrozného, přestože jsou v bezpečí. Vůči vnějšku mohou být otupělí a mohou cítit, že věci kolem nejsou skutečné. Někteří takto postižení hledají způsob, jak se z PTSD vymanit v alkoholu a drogách.
Ukrajina – „donbaský syndrom“
Syndrom posttraumatického stresu se dříve nazýval vietnamský syndrom a média obvykle psala o amerických vojácích, kteří tímto trpěli. Nyní se s PTSD můžeme setkat v těsné naší blízkosti a mluví se již běžně o postižení i civilního obyvatelstva tímto syndromem. V zhledem k ukrajinskému válečnému konfliktu a běžencích z Ukrajiny se můžeme s nemocnými syndromem PTSD setkat i u nás.
O jak závažný případ se na Ukrajině jedná, si můžeme přečíst v ukrajinské odborné literatuře. Letos koncem května se v Charkově setkali ukrajinští experti, aby o PTSD diskutovali ( viz ). Profesorka Natálie Murata na kongresu uvedla, že současná dlouhodobě působící válečná situace na Ukrajině, do které jsou zavlečeny různé skupiny obyvatelstva způsobuje, že obyvatelstvo je vystaveno všem složkám akčního psychologického a informačního působení hybridní války. „Traumatologickými událostmi je zasaženo až devadesát procent populace. Z této populace se přitom pouhé čtyři týdny po traumatu u 42% žen a 32% mužů dostavuje syndrom PTSD. Znamená to, že až u třetiny zasažených se projevují symptomaticky různé projevy této nemoci,“ uvedla ukrajinská lékařka. Dále vysvětlovala všechny možné komplikace, které z PTSD pro postižené vyplývají a proto navrhla, jak opatření k prevenci PTSD, tak opatření pro již postižené, včetně založení nemocnice pro válečné veterány.
Plukovní Oleg Gruzj, který je vedoucím psychiatrem ukrajinského ministerstva obrany poukázal na nedostatečnou psychickou přípravu ukrajinských vojáků a na nedostatek odborných pracovníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV