Mirko Raduševič: Synové války - ruští a ukrajinští váleční veteráni

10.06.2016 14:39 | Zprávy

Ruská novinářka Radia Echo Moskvy navštívila před třemi lety v Británii textilní továrnu na výrobu červených máků – symbolu válečných veteránů. Ptala se zdejšího ředitele, který zaměstnává rovněž válečné veterány z Afghánistánu či Iráku na jejich osudy.

Mirko Raduševič: Synové války - ruští a ukrajinští váleční veteráni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Figurky vojáčků

Odmítl odpovědět s tím, že jde o osobní případy, které se nezveřejňují. To netušila, že nyní za problematikou válečných veteránů nebude muset jezdit daleko. Po veteránech z bojů na Kavkaze nyní přibyli další – dobrovolníci z bojů na východní Ukrajině. Tito noví váleční veteráni začali být pro Rusko a Ukrajinu vážným problémem.

Na serveru deníku Komsomolskaja pravda nalezneme článek („Ruští dobrovolníci od Donbasu chtějí být uznáni válečnými veterány“), který se věnuje problematice dobrovolníků, kteří bojovali na východní Ukrajině. V článku vystupují představitelé těchto bojovníků nebo lidé, kteří se jich zastávají, například bývalý premiér Donbaské lidové republiky Alexandr Borodaj. Poukazují na to, že dobrovolníci, kterým nebylo jedno, že dochází k nucené ukrajinizaci, jsou dnes bez sociální podpory, a to v jakékoliv podobě. Článek poukazuje na skutečnost, že stát je na Ukrajinu neposílal, a proto necítí odpovědnost o tyto lidi se nyní starat. Bojů se podle textu mělo účastnit 30 až 50 tisíc dobrovolníků. Nyní se sčítají mrtví, kterých jsou stovky. Velké množství bojovníků bylo zraněno. Ti, ale i jejich rodiny nyní potřebují pomoc.

Sarkasticky se proti Rusku stran válečných veteránů vyjádřil protimoskevský server interkavkaz.eu, který v článku „Rosexport žoldáků“ napsal, že „Rusko se nezabývá válečnými veterány, neboť mohou být posláni do dalších bojů.“ K tomu autor článku dodává, že Rusko se od druhé světové války neustále účastní oficiálně nebo tajně mnoha válek. 

Posttraumatická stresová porucha a alkohol

Jde o vážnou věc, a to o čem je řeč, se odborně nazývá PTSD syndrom (Posttraumatická stresová porucha). U amerických vojáků se mluvilo v tomto smyslu o vietnamském syndromu, u sovětských vojáků o afghánském syndromu a nyní se nejnověji mluví o tzv. donbaském syndromu a před rokem se v Charkově na toto téma konala konference odborníků viz. Na konferenci lékařka Natalie Marutová mluvila o tom, že díky hybridní válce je poruchou PTSD zasaženo také i civilní obyvatelstvo. V oblasti konané války je podle ní zasaženo až devadesát procent obyvatel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…