Titulek z německého deníku Die Zeit napovídá, oč jde: „Politici ztrácejí trpělivost s vládami v zemích západního Balkánu“. Článek popisuje, jak se němečtí politici snaží vypořádat alespoň s částí uprchlíků. Jedná se o ty, kteří přicházejí z tzv. bezpečných zemí a myšleny jsou země západního Balkánu – Kosovo, Makedonie a Černá Hora. Noviny citují ministra při úřadu kancléřky Petera Altmaiera (CDU), který tvrdí, že jde o uprchlíky, jejichž žádost o azyl je dopředu bezpředmětná a pouze zbytečně do Německa přijíždí. „Jde o země, kde není žádná diktatura, ani válka, a navíc se připravují pro vstup do EU,“ říká Altmaier.
V první polovině roku 2015 Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) registroval téměř 180 000 žádostí o azyl. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst 132,2 procenta a přitom každý druhý uprchlík pochází z některé ze zmíněných balkánských zemí. Navíc třetina problematických uprchlíků jsou Romové.
Ministr vnitra pro Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger se snaží najít pro tyto uprchlíky porozumění, když vysvětluje problém: „Měli bychom si představit, co běží v hlavách těchto uprchlíků. Jsou to lidské tragédie. Jak by jednal otec rodiny ve zbědovaném Kosovu? Pravděpodobně by se snažil odjet do Německa.“ Nicméně i tento politik nakonec uvede, že nezbývá než i těmto uprchlíkům říci, že nemají nárok na azyl a že nemají vyhlídky v Německu setrvat.
Němečtí politici vědí, že Romové v těchto zemích nemají šanci najít práci a děti zde nechodí do školy, a proto vznášejí požadavek vůči těmto zemím, aby situaci vylepšili, nebo nebudou přijaté do EU. Tvrdí, že nechtějí opakovat chybu, které se dopustili v případě přijetí Rumunska a Bulharska. Navíc mnozí v Německu obviňují balkánské státy z toho, že jde o záměrnou politiku a chtějí se Romů zbavit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV