Mirko Raduševič: Tisíce Chorvatů chtějí odjet do Ruska pro vakcínu Sputnik V

11.02.2021 14:40

V těchto dnech tisíce Chorvatů „okupují“ ruské velvyslanectví v Záhřebu a domáhají se ruské vakcíny proti koronaviru. Takto píše chorvatský deník Večernje novosti a popisuje, že „každodenně musí velvyslanectví odpovídat telefonicky a emailem na desítky a desítky žádostí Chorvatů, jak mohou dostat nebo koupit Sputnik V“. Ti se dožadují, zda nemohou na velvyslanectví přijít nebo zda mohou odcestovat pro vakcínu do Ruska.

Mirko Raduševič: Tisíce Chorvatů chtějí odjet do Ruska pro vakcínu Sputnik V
Foto: cz.sputniknews.com
Popisek: Vakcína Sputnik V - ilustrační foto

„Rádi bychom vám pomohli, ale neočkujeme ani se nezabýváme obchodem s vakcínami. Ruské velvyslanectví v Chorvatsku, jako diplomatická instituce, ve svém popisu činnosti se nemůže zabývat nákupem, dodávkami, distribucí a prodejem vakcín. Stejně nelze odletět do Ruska, neboť v současnosti zde očkujeme pouze ruské občany,“ cituje chorvatský deník odpověď ruského zastupitelského úřadu.

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25314 lidí

Jak dále píše Večernji list, je ruské velvyslanectví připraveno vynaložit veškeré své úsilí k bilaterálnímu jednání, aby se vyřešil problém dodávek vakcín ruské výroby, a to v případě, že si to chorvatská strana bude přát.

„Bohužel jsme zatím z chorvatské strany nedostali žádnou objednávku ruské vakcíny,“ zní odpověď ruského velvyslanectví pro chorvatský deník.

Již dříve chorvatská média citovala ředitele chorvatské organizace veřejného zdraví Krunoslava Capaka, který uvedl, že kdo z Chorvatů má zájem, může se nechat očkovat v sousedním Srbsku. Podle něj jsou v Srbsku soukromé kliniky, které od 8 do 17 euro provádějí očkování. „Očkování se provádí čínskými nebo ruskými vakcínami. Nemám důvod pochybovat o těchto vakcínách, ale pro ruskou vakcínu platí, že výsledek třetí fáze testu byl zveřejněn teprve předevčírem. U čínské vakcíny nevíme, jak dopadne třetí fáze, a nemůžeme určit, jak kvalitní je očkovací látka,“ řekl chorvatský zdravotník.

Web slovenské Pravdy píše 6. února: „Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohla vyrábať vakcína proti COVID-19."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

20:37 Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

Spolkové ministerstvo spravedlnosti potvrdilo informaci, že spolkový kancléř Sebastian Kurz nebude v…