Mirko Raduševič: Západobalkánské zápisky - Zanikne Bosna a Hercegovina? Vznikne stát Kosovo?

31.10.2017 12:47 | Zprávy

Rozpad Sovětského svazu a Jugoslávie vytvořil téměř 20 nových států, z nichž většina nemá žádnou tradici státnosti nebo praxi v samosprávě. Během let sledujeme, jak se jejich vlády potýkají s nedostatkem zkušeností a jak fungují slabé občanské instituce. Sužuje je omezená ekonomika, zejména etnické konflikty a nevyjasněné hranice země. Hlavní je, že toto vše ohrožuje stabilitu celého světa.

Mirko Raduševič: Západobalkánské zápisky - Zanikne Bosna a Hercegovina? Vznikne stát Kosovo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl protest proti porušení mezinárodního práva-uloupení Kosova Srbsku

V roce 2010 známý americký server Foreign Policy, z něj citujeme, píše o zemích jako jsou Bosna, Kambodža, Libérie a Somálsko, kde vládní struktury jsou ohrožené. Německý think tank SWP (German institute for international and security research) ve své studii přidává k těmto státům také Kongo a Kosovo. Nebo, existuje organizace, která se zabývá tzv. krizovým indexem zemí a můžeme se podívat na právě vytvořený pro rok 2017, kde vévodí Jižní Súdán a Somálsko, kterým rovněž hrozí rozpad.

Podíváme-li se na právní hledisko mezinárodní společenství – OSN nemá velké možnosti ovlivnit situaci a nemůže se stát jakýmsi správcem svrchovanosti států. Ostatně pohled na pojem svrchovanost se od konce druhé světové války značně změnil a neoficiálně se přiznává, že aspoň minimální suverenita je dnes závislá na ochotě nepřátelského státu. Článek. 2 odst. 7 Charty OSN uvádí, že organizace není podle Charty oprávněna zasahovat „v případech, které jsou v rámci vnitrostátní jurisdikce kteréhokoli státu", a to s výjimkou případů, kdy Rada bezpečnosti prosazuje svou vůli podle kapitoly VII (tak se např. uplatňovaly sankce proti Iráku, Libyi a Srbsku). Mezinárodní společenství proto nemůže do čistě vnitrostátních otázek zasáhnout, s výjimkou podpory rezolucí Rady bezpečnosti nebo se souhlasem dotčeného státu. OSN je schopná zaručit aspoň určitou suverenitu jen pomocí svého poručnictví.

Zanikne Bosna a Hercegovina?

Čerstvým případem pro řešení takové situace se stává Bosna a Hercegovina. Tak je to alespoň podle tvrzení mladého bosenského novináře Tvrtka Milovic´e z bosenského serveru Dnevnik.ba, jehož je ředitelem. Novinář byl pozván do Bělehradu, kde vystoupil v Institutu evropských studií s přednáškou o vztahu Srbů a Chorvatů v Bosně a jeho názory přenášejí jak média bývalé Jugoslávie, tak i ruská agentury Sputnik.

Obecně je známo, že Srbové a Chorvaté se mezi sebou moc nemusí a jsou tomu svědky různé místní konflikty. Ale podle Tvrtka Milovic´e není tomu tak na bosenském území. Vztahy chorvatského s srbského lídra Dragana Čovic´e i Milorada Dodika jsou více než vřelé. Místní situace se vyvíjí v tom smyslu, že se uvažuje o zkolabování státu a prohlášení nezávislosti dosud v rámci Bosny existující Republiky Srbské.

Chorvatský novinář to vysvětluje následovně: „Základní byrokratický systém Bosny a Hercegoviny není funkční, není právně ukotvený a skoro padesát procent obyvatel státu nedůvěřuje. Jako stát je Bosna velice slabá a není vyloučeno, že přestane existovat, a v tom případě si může zde vytvořit svůj stát kdokoli, a to nejen Srbové. Znamená to, že existuje celá řada možností a má-li k něčemu takovému dojít, mají šanci rovněž Chorvaté. Moje tvrzení se zakládá na tom, že se zdá téměř nemožné, aby byl vytvořen konsenzus a racionální domluva o tom, v jakém státě bychom zde v Bosně chtěli žít.“

To je názor Tvrtka Milovic´e ze serveru Dnevnik.ba a k tomu dodává, že současná situace nenahrává pro vznik chorvatského státu na území Bosny., což vysvětluje: „Takováto entita je pouze výsledkem touhy žijících zde Chorvatů po rovnoprávnosti. Bosenský stát má dvě entity a přitom tři konstitutivní národy. Existuje zde však národ bez své entity, který nemá svoji organizační strukturu, kterou by mohl řídit a to je důvod pro vznik třetí entity. To by podle zdejších Chorvatů bylo vyjádřením spravedlnosti. Současné uspořádání politických i vojenských sil je však takové, že Chorvaté z toho vypadávají a ani není právní způsob, jak by se toho mohli domoct. Chorvaté jsou navíc v nebezpečné situaci, že mohou být zcela ze strany Bosňanů vymazáni. Přeloženo, to znamená, že spíše bojují o holou existenci, než aby mohli rozhodovat o své politickém zakotvení. Zmíněná třetí entita tak zůstává jen pouhou ideou a snem o spravedlnosti pro případ, že dojde geopolitickým změnám.“

K tomu chorvatský novinář dodává, že Chorvaté se budou snažit využít každé příležitosti, aby vznikl jejich bosenský stát, ale pesimisticky uvádí, že spíše dřív dojde k totálnímu rozpadu Bosny a Hercegoviny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…