Miroslav Josef Bezecný: Nafta, topení budoucnosti

25.5.2022 5:56 odp. | Komentář

Tak hlásaly plakáty v šedesátých letech minulého století. Dokonce i cirkus, který k nám přijel z Německa, měl u vchodu nápis: „Stan je vytápěn moderním topením - naftou“.

Miroslav Josef Bezecný: Nafta, topení budoucnosti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Sluneční kolektory na střechách, ilustrační foto

Rušila se topení na uhlí a lidé si nechávali na zahradách zakopávat nádrže, kam jednou za čas přijela cisterna s naftou. Topná nafta stála 0,90 Kčs (devadesát haléřů). V době největšího rozmachu naftových topení ale nastala krize na Středním východě. A už se zdražovalo. Budovaly se znovu uhelné kotelny, v Praze se ekologicky topilo koksem. Pak nastal další boom - levná elektřina - topení přímotopy. To ale netrvalo dlouho. Elektřina se zdražila, a přímotopy najednou byly neekonomické, a prý i neekologické. Topení plynem. Opět se pěly superlativy. Ale ne dlouho. Zdražil se plyn. Jak jinak, na chudé lidi musí být přísnost. Ale řešení se opět „našlo“. Solární panely, větrné turbíny, tepelná čerpadla. Na jak dlouho?! A už se zvažuje zákaz topení dřevem nejen v krbech, ale i v tolik propagovaných krbových kamnech. Co nás tedy ještě čeká? Každá „změna“ v myšlení ekologů a vlád znamená další peníze. Ovšem peníze lidí, kteří musí povinně plnit momentální nápady a příkazy vládních garnitur.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Když něco končí, tak něco jiného začíná

18:05 Alena Vitásková: Když něco končí, tak něco jiného začíná

Revolta mladých proti zahnívajícímu systému. Víte, co mladí od společnosti očekávají? Věřím mladým, …