Miroslav Kulhavý: Ústavní soud se bojí nazvat pseudoumělecký škvár svinstvem

14.10.2022 21:37 | Komentář

Nejsem praktikující křesťan, jsem ten „půlvěřící“, ale zásadně nemohu souhlasit s rozhodnutím Ústavního soudu, že hanobení Krista v divadelní hře „Vaše násilí, naše násilí“ od režiséra Olivera Frljiče, uvedené na festivalu Divadelní svět Brno, spadá do kolonky svoboda v umělecké tvorbě.

Miroslav Kulhavý: Ústavní soud se bojí nazvat pseudoumělecký škvár svinstvem
Foto: pixabay.com
Popisek: Justice - ilustrační foto

Živě si umím představit, jak p. Rychetský v podobném typu umělecké tvorby řádí. Motto hry by bylo – Ústavním soudem povoleno umělecky znevážit a sprostě urazit kohokoli. „Nepatrný“ rozdíl mezi p. Rychetským a Kristem by byl v počtu podporovatelů: Krista vzývá přes dvě miliardy věřících, pana Rychetského podporuje sotva malá část promile populace v ČR.

Další „lahůdka“ ve výše uvedené hře je vytahování české vlajky z vagíny herečky. Znevážení symbolu české státnosti nechalo Ústavní soud rovněž v klidu. Nevím, odkud by p. Rychetský tu vlajku vytahoval, ale moc možností není.

Anketa

Jste ještě schopni zajistit si dostatek kvalitního jídla?

16%
hlasovalo: 16316 lidí

Daleko vážnější je otázka, zda by hra se změnou postav, Mohamed znásilňující křesťanku, prošla ÚS bez ztráty kytičky. Zcela jistě by neprošla u muslimů a trestní komando, po vyhlášení fatvy, by jistě usilovalo o odplatu. Pikantní na tom je, že při historickém exkursu se znásilňování křesťanek muslimy dělo, děje a určitě bude dít, neboť v náboženských textech islámu je takové konání povoleno. Povoleno je tam více věcí, které jsou v jasném rozporu se základními demokratickými zásadami; ale to je na jiné téma, na jiný článek, ve kterém by určitě měl být zmíněn problém existence islámských organizací v demokratických zemích. To, co lze heslovitě dodat, islám potřebuje něco jako Nový zákon v křesťanství.

Jistě, aktuální jsou jak u nás doma, tak i ve světě vážnější problémy, pokud se dá zabíjení ve válce problémem nazvat. Rovněž politika, věnující se energiím a surovinám, má prioritu, ale nevěnovat se i menším tématům, jako je zcela nesmyslné ponižování symbolu lidství a spravedlnosti, takto Krista, by se mohlo v budoucnu vymstít.

Bylo by velmi poučné získat názor na tuto hru od vedení politických stran; něco, byť málo, by to mohlo napovědět.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…