Miroslav Novák: Ani na dlouhodobějším negativním trendu se nic nemění

06.10.2022 18:02 | Komentář

Komentář k maloobchodním tržbám – srpen 2022

Miroslav Novák: Ani na dlouhodobějším negativním trendu se nic nemění
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Maloobchodní tržby v srpnu opět poklesly a to jak v meziměsíčním (-0,7 %), tak i v meziročním srovnání (-8,8 %). Nepotvrdil se tak předpoklad, že by mohl maloobchod dostat v srpnu dočasný pozitivní impuls díky mimořádnému příspěvku na dítě a lehkému vzedmutí spotřebitelské důvěry.

Meziměsíční pokles maloobchodu tak pokračuje nepřetržitě od letošního dubna a svědčí o tom, že se domácnosti snaží stále více šetřit. Ostatně není se čemu divit, když spotřebitelská inflace trhá rekordy a to nejvíce v citlivých položkách spotřebního koše jako jsou energie a potraviny.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22020 lidí

Nic se nemění ani na dlouhodobějším negativním trendu, když od poloviny loňského roku dochází v průměru k setrvalému poklesu maloobchodních tržeb. A minimálně i pro zbytek letošního roku lze očekávat utlumený spotřebitelský apetit domácností.

Detailnější pohled na srpnová čísla ukazují, že oproti červenci poklesly tržby za nepotravinářské zboží a potraviny (shodně o 1,1 %), zatímco tržby za pohonné hmoty vzrostly o 3,2 %, což lze zdůvodnit poklesem cen na čerpacích stanicích. V meziročním srovnání tržby za nepotravinářské zboží, potraviny i pohonné hmoty výrazně poklesly. Dvouciferný meziroční pokles tržeb zaznamenala v srpnu řada odvětví – prodejny s oděvy a obuví, výrobky pro domácnost i pro kulturu, sport a rekreaci, prodeje počítačů a v neposlední řadě i internetové obchody. Jednou z mála výjimek byl mírný růst tržeb drogerií a lékáren.

Setrvalý pokles maloobchodu v kombinaci s výrazným poklesem spotřebitelské důvěry ukazuje, že domácnosti ohledně spotřeby šlapají prudce na brzdu. Není se ostatně čemu divit. Spotřebitelská inflace trhá rekordy a nejvíce v citlivých položkách jako jsou energie a potraviny. Obavy spotřebitelů z inflace jsou rovněž téměř rekordní a to samé platí i obavách z jejich vlastní finanční situace. Pokud jde o maloobchod, tak i závěr letošního roku bude z výše uvedených důvodů téměř jistě ve znamení dalšího setrvalého poklesu tržeb a v souhrnu za letošní rok lze očekávat meziroční pokles maloobchodu o zhruba 2 - 3 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Myslíte, že bohatí pomáají málo?

Nebo proč je chcete trestat progresivním zdaněním? A jak byste definoval bohatého člověka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: „Naši“ prezidentští kandidáti

7:35 Jiří Paroubek: „Naši“ prezidentští kandidáti

Zatím jsem se spíš bránil tomu, abych hodnotil „naše“ prezidentské kandidáty. Jednak jsem počítal s …