Miroslav Novák: Celkově růst mezd v závěru loňského roku jednoznačně překvapil směrem nahoru

08.03.2021 11:18

Komentář k průměrné mzdě v 4. čtvrtletí 2020

Miroslav Novák: Celkově růst mezd v závěru loňského roku jednoznačně překvapil směrem nahoru
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

K rychlejšímu růstu mezd pomohly vyplacené bonusy zdravotníkům a rychlejší růst platů ve školství. Pokud firmy propouštěly, tak to bylo více ve skupině nízkopříjmových zaměstnanců, což rovněž táhlo průměrnou mzdu vzhůru. A v neposlední řadě kartami částečně zamíchala i daňová optimalizace, respektive pravděpodobný přesun výplaty odměn v některých odvětvích do 1. čtvrtletí letošního roku.

Anketa

Má poslanec Lubomír Volný vaši důvěru?

37%
63%
hlasovalo: 14796 lidí

Závěr loňského roku přinesl překvapivě rychlý růst mezd, když ve 4. čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v nominálním vyjádření vzrostla meziročně o 6,5 % na 38 525 korun. Reálně, po očištění o spotřebitelskou inflaci, růst průměrné mzdy činil 3,8 %. O něco slabší byl růst tzv. mediánové mzdy, která vzrostla meziročně o 5,4 % v nominálním vyjádření.

V souhrnu za celý loňský rok průměrná mzda vzrostla reálně o 1,2 % na 35 611 korun. Rychlejšímu růstu reálných mezd loni zabránila vyšší inflace. Vývoj mezd byl loni zároveň výrazně poznamenán vládními restriktivními opatřeními na eliminaci pandemie Covidu19.

Mzdy ve 4. čtvrtletí sice v průměru rychle rostly, ale vývoj v rámci jednotlivých odvětví byl velmi diferenciovaný. Výrazně rychlejší byl růst platů ve veřejné sféře oproti růstu mezd v soukromém sektoru. Specifickým případem byl silný růst průměrné mzdy o 31 % ve zdravotnictví, což souviselo s výplatou „covidových“ odměn. Dvouciferně (10,6 %) však rostly i platy ve školství. O téměř 10 % rostla i průměrná mzda v administrativě, kde však zároveň došlo k prudkému poklesu zaměstnanců.

V některých odvětvích však průměrná mzda meziročně poklesla. Týkalo se to činností v oblasti nemovitostí, ubytování stravovaní a pohostinství a také peněžnictví a pojišťovnictví. V případě peněžnictví však za poklesem mezd pravděpobně stála daňová optimalizace s přesunem výplat odměn do letošního roku. To naopak rozhodně neplatí pro stavování, kde došlo zároveň k významnému odlivu zaměstnanců (téměř o pětinu).

Solidně mzdy v závěru loňského roku rostly ve zpracovatelském průmyslu (3,9 %), avšak i zde byl vývoj diferenciovaný podle toho, jak se dařilo jednotlivým odvětvím. Nadprůměrně k průměru v průmyslu rostly mzdy v automobilovém sektoru, kterému se ve druhé polovině roku dařilo. Slabý byl naopak růst mezd ve strojírenství, kde se produkce rozjížděla o poznání pozvolněji.

Celkově růst mezd v závěru loňského roku jednoznačně překvapil směrem nahoru. K rychlejšímu růstu mezd pomohly vyplacené bonusy zdravotníkům a rychlejší růst platů ve školství. Pokud firmy propouštěly, tak to bylo více ve skupině nízkopříjmových zaměstnanců, což rovněž táhlo průměrnou mzdu vzhůru. A v neposlední řadě kartami částečně zamíchala i daňová optimalizace, respektive pravděpodobný přesun výplaty odměn v některých odvětvích do 1. čtvrtletí letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Nositel viru nerovná se nemocný

14:25 Jana Zwyrtek Hamplová: Nositel viru nerovná se nemocný

Jsem tázána… Tedy - z olympiády jsou škrtáni zdraví lidé. Nositel viru nerovná se nemocný.