Miroslav Novák: Česká ekonomika zamířila do mělké hospodářské recese

04.03.2023 12:21 | Komentář

Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku podle zpřesněného odhadu ČSÚ poklesla oproti 3. čtvrtletí o 0,4 % a v meziročním srovnání tempo růstu HDP zvolnilo na 0,2 %. Česká ekonomika tak ve druhé polovině loňského roku zamířila do mělké hospodářské recese, která je definována jako mezikvartální pokles HDP dvou po sobě jdoucích čtvrtletí.

Miroslav Novák: Česká ekonomika zamířila do mělké hospodářské recese
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

V souhrnu za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o 2,4 %. HDP ve stálých cenách se stále nachází pod výkonem ze 4. čtvrtletí 2019 a česká ekonomika tak stále nedokázala plně kompenzovat výpadek HDP po pandemii Covidu19.

Hlavním důvodem vstupu české ekonomiky do technické hospodářské recese byl propad spotřeby domácností. Ve 4. čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu domácností poklesly o 2,8 % mezikvartálně a o 5,5 % meziročně. K poklesu spotřeby domácností sice docházelo po celý loňský rok, avšak ve druhé polovině roku byl pokles spotřeby velmi intenzivní.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31485 lidí

Důvody jsou nasnadě – vysoká inflace obecně a ještě vyšší inflace v citlivých položkách spotřebního koše v kombinaci s propadem reálných mezd a spotřebitelské důvěry. Kromě spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí mezikvartálně poklesla tvorba fixního kapitálu. Kladně do HDP naopak přispěl čistý export.

Z nabídkové strany k růstu hrubé přidané hodnoty (HPH) ve 4. čtvrtletí přispíval především zpracovatelský průmysl, peněžnictví a pojišťovnictví a činnosti v oblasti nemovitostí. Kladný byl i příspěvek stavebnictví. K poklesu došlo naopak u obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství či v IT.

S de facto nulovým mezikvartálním růstem HDP je pravděpodobně nutné počítat v první polovině letošního roku a ke zlepšení by mělo docházet až od 3. čtvrtletí. V první polovině roku by mělo postupně dojít ke stabilizaci spotřeby domácností a následně k pozvolnému oživování spotřeby ve druhé polovině roku. Nezbytným předpokladem je však zpomalování dynamiky inflace a svižný růst mezd. S ohledem na stabilizaci cen energií a nevyřízené zakázky ve zpracovatelském průmyslu bude kladně do HDP přispívat čistý export.

Růst tuzemské ekonomiky se bude v letošním roce pravděpodobně nacházet mezi 0 – 1 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

13:44 Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

Uplynulo půl druhého roku nové vlády. Od ní se očekávaly zásadní změny i v resortu dopravy, který pr…