Miroslav Novák: České domácnosti nebojí utrácet, rostoucí příjmy vytvářejí předpoklady pro další růst tržeb

09.05.2017 11:51

Silné prodeje tzv. zbytných statků ukazují, že se české domácnosti nebojí utrácet. Ostatně situace českých domácností je veskrze příznivá. Nezaměstnanost v ČR je nejnižší ze všech zemí Evropské unie a rostoucí příjmy domácností a rychlejší růst mezd u nízkopříjmových skupin obyvatel vytvářejí ideální předpoklady pro další růst tržeb obchodníků v letošním roce.

Miroslav Novák: České domácnosti nebojí utrácet, rostoucí příjmy vytvářejí předpoklady pro další růst tržeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu

Zlepšující se situace českých domácností se i nadále odráží na vývoji maloobchodních tržeb. V březnu tržby v maloobchodě vzrostly oproti únoru o 1,2 % a v meziročním srovnání o 7,8 %, respektive o 7,0 % po očištění o kalendářní vlivy. V souhrnu za 1. čtvrtletí vzrostly tržby o 4,8 %, což ukazuje na solidní příspěvek spotřeby domácností do růstu hrubého domácího produktu.

V březnu se dařilo především prodejům nepotravinářského zboží, když tržby v tomto segmentu vzrostly o 15,2 %, zatímco tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o 4,6 % a za potraviny poklesly o 0,4 %. Stejně jako ostatně každý měsíc si nejvyšší tempo růstu udržují internetoví prodejci, kterým vzrostly tržby meziročně o 25,8 %. Velmi dobře se však dařilo i prodejcům oděvů a obuvi, výrobků pro domácnost, počítačů i prodejcům sportovního vybavení.

Silné prodeje tzv. zbytných statků ukazují, že se české domácnosti nebojí utrácet. Ostatně situace českých domácností je veskrze příznivá. Nezaměstnanost v ČR je nejnižší ze všech zemí Evropské unie a rostoucí příjmy domácností a rychlejší růst mezd u nízkopříjmových skupin obyvatel vytvářejí ideální předpoklady pro další růst tržeb obchodníků v letošním roce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Proč si přečíst knihu Volného flákanec aneb Volič mezi politiky?

12:41 Petr Brandtner: Proč si přečíst knihu Volného flákanec aneb Volič mezi politiky?

Lubomír Volný slouží jako dobře viditelný terč pro všechny, kteří si nepřejí změny v politice. Jestl…