Miroslav Novák: HDP – velmi solidní růst s ohledem na kapacitní omezení domácí ekonomiky

01.06.2018 14:32

Přes mírné zhoršení předběžného odhadu lze konstatovat, že s ohledem na kapacitní omezení domácí ekonomiky se jedná o velmi solidní hospodářský růst. ČR i nadále patří v rámci EU mezi nadprůměrně rychle rostoucí země.

Miroslav Novák: HDP – velmi solidní růst s ohledem na kapacitní omezení domácí ekonomiky
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Zpřesněný odhad vývoje domácí ekonomiky na začátku letošní roku ubral jedu desetinu jak z mezičtvrtletního, tak i z meziročního růstu. Česká ekonomika tak v 1. čtvrtletí oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,4 % a oproti stejnému čtvrtletí roku 2017 o 4,4 %. Přes mírné zhoršení předběžného odhadu lze konstatovat, že s ohledem na kapacitní omezení domácí ekonomiky se jedná o velmi solidní hospodářský růst. ČR i nadále patří v rámci EU mezi nadprůměrně rychle rostoucí země. To ostatně potvrzuje i růst hrubé přidané hodnoty o 0,7 % mezi čtvrtletně a o 4,5 % meziročně.

Motorem domácí ekonomiky byla na začátku letošního roku výhradně domácí poptávka. Nejvíce k růstu HDP přispěly investice, a to jak soukromého, tak i vládního sektoru. Stabilní byl příspěvek spotřeby domácností. Naopak, v souladu s předpoklady, zahraniční obchod v podobě čistých exportů přispěl do HDP negativně.

Z nabídkové strany byl hlavním přispívatelem k růstu HDP i nadále zpracovatelský průmysl, avšak již ne tak významně jako v předchozích čtvrtletích. Dařilo se většině odvětví služeb. Nejvyšší růst si připsalo stavebnictví, což jde ruku v ruce se zvyšující se investiční aktivitou vlády. K poklesu naopak došlo u těžebního průmyslu a energetiky.

Meziroční tempo růstu HDP bude zpomalovat i v nadcházejících čtvrtletích, a to především ve druhé polovině letošního roku, který bude ovlivněn silnou základnou roku 2017. V souhrnu za celý letošní rok může česká ekonomika přidat velmi solidních 3,5 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Když si dvě „nány“ nevidí, kulantně řečeno, do úst

21:01 Jiří Baťa: Když si dvě „nány“ nevidí, kulantně řečeno, do úst

Není pochyb o tom, že Evropská unie od samého počátku až do dnešních dnů v pandemické situaci nepro…