Miroslav Novák: Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí

14. 11. 2019 13:17

Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí mírně zpomalila. Podle předběžného odhadu ČSÚ mezičtvrtletní růst HDP činil 0,3 % a v meziročním srovnání 2,5 %.

Miroslav Novák: Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

Detailnější údaje ČSÚ zveřejní až v závěru listopadu, avšak z poskytnutého komentáře ČSÚ jasně vyplývá, že k růstu HDP přispěla jak domácí, tak i zahraniční poptávka a z nabídkové strany se dařilo především službám.

Víceméně takový vývoj domácí ekonomiky ostatně naznačovaly dílčí statistiky v předchozích měsících. Solidní příspěvek spotřeby domácností do růstu HDP avizovaly maloobchodní tržby. Přebytková obchodní bilance díky silnému vývozu motorových vozidel naznačovala pozitivní příspěvek čistých exportů do HDP. Na nabídkové straně byl růst české ekonomiky v první polovině letošního roku primárně tažen odvětvími služeb a na tom se nic nezměnilo ani ve 3. čtvrtletí. Na zpomalující průmyslovou aktivitu upozorňovala během léta čísla z průmyslu.

V souhrnu za celý letošní rok domácí ekonomika pravděpodobně vzroste o 2,5 %, což je s ohledem na rizika ve vnějším prostředí a prudkém zpomalení německé ekonomiky (ta se ve 3. čtvrtletí jen těsně vyhnula technické recesi) výsledek více než slušný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip Andler: Biden a Blízký východ

13:44 Filip Andler: Biden a Blízký východ

Joe Biden minulou středu dlouze telefonoval s izraelským premiérem, a to vůbec poprvé v roli americk…