Miroslav Novák: Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí

14. 11. 2019 13:17

Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí mírně zpomalila. Podle předběžného odhadu ČSÚ mezičtvrtletní růst HDP činil 0,3 % a v meziročním srovnání 2,5 %.

Miroslav Novák: Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí
Foto: red
Popisek: Akcenta

Detailnější údaje ČSÚ zveřejní až v závěru listopadu, avšak z poskytnutého komentáře ČSÚ jasně vyplývá, že k růstu HDP přispěla jak domácí, tak i zahraniční poptávka a z nabídkové strany se dařilo především službám.

Víceméně takový vývoj domácí ekonomiky ostatně naznačovaly dílčí statistiky v předchozích měsících. Solidní příspěvek spotřeby domácností do růstu HDP avizovaly maloobchodní tržby. Přebytková obchodní bilance díky silnému vývozu motorových vozidel naznačovala pozitivní příspěvek čistých exportů do HDP. Na nabídkové straně byl růst české ekonomiky v první polovině letošního roku primárně tažen odvětvími služeb a na tom se nic nezměnilo ani ve 3. čtvrtletí. Na zpomalující průmyslovou aktivitu upozorňovala během léta čísla z průmyslu.

V souhrnu za celý letošní rok domácí ekonomika pravděpodobně vzroste o 2,5 %, což je s ohledem na rizika ve vnějším prostředí a prudkém zpomalení německé ekonomiky (ta se ve 3. čtvrtletí jen těsně vyhnula technické recesi) výsledek více než slušný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marie L. Neudorflová: Co kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpadlo…

12:32 Marie L. Neudorflová: Co kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpadlo…

Snad není nutné dokazovat, že bez osamostatnění se v roce 1918 by na tom dnes byly středoevropské ná…