Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – březen 2019

10. 4. 2019 18:12

Březen přinesl další zvýšení spotřebitelských cen. Oproti únoru spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání inflace zrychlila na 3 %.

Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – březen 2019
Foto: archiv
Popisek: Finance - ilustrační foto

Meziroční inflace začínající trojkou byla přitom naposledy k vidění v říjnu 2012. Ve srovnání s prognózou ČNB byla inflace v březnu o 0,3procentního bodu vyšší.

K meziměsíčnímu růstu cen přispěly především dražší elektřina, alkohol, pohonné hmoty a některé druhy potravin jako například brambory. V březnu oproti únoru sice významně poklesly ceny dovolených, které však nedokázaly vyvážit cenový nárůst ve zmíněných oddílech.

V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu cen. Po odmlce ve 4. čtvrtletí loňského roku však významněji do celkové inflace začínají přispívat i potraviny. Stabilní je příspěvek alkoholu a tabáku a s ohledem na silnou domácí poptávku si silnou růstovou dynamiku udržují i služby.

Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. S ohledem na kumulující se protiinflační rizika ve vnějším prostředí podle mě ČNB sazby nezvýší sazby ani ve 2. čtvrtletí, a to navzdory tomu, že se v březnu inflace nacházela na horní hranici tolerančního pásma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…