Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – listopad 2016

09.12.2016 12:30

Kde hledat příčiny toho, že inflace v závěru roku silně zrychluje? Jednoznačně na straně potravin a pohonných hmot. Zatímco po celý letošní rok potraviny do celkové inflace přispívaly záporně, tak v listopadu byl již jejich příspěvek kladný. Hlavním tahounem meziroční inflace však i v listopadu zůstal alkohol a tabák.

Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – listopad 2016
Foto: hyperfinance.cz
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Inflace v závěru letošního roku nabírá dech. V listopadu spotřebitelské ceny vzrostly oproti říjnu o 0,3 % a meziročně o 1,5 %. Rychleji vzrostly ceny naposledy v červnu 2013, tj. ještě před spuštěním intervenčního režimu České národní banky.

Rychlejší meziroční růst cen se v listopadu očekával, ale zvýšení o 1,5 % přeci jen překvapilo. Česká národní banka například počítala s růstem jen o 1,0 %. Kde hledat příčiny toho, že inflace v závěru roku silně zrychluje? Jednoznačně na straně potravin a pohonných hmot. Zatímco po celý letošní rok potraviny do celkové inflace přispívaly záporně, tak v listopadu byl již jejich příspěvek kladný. Hlavním tahounem meziroční inflace však i v listopadu zůstal alkohol a tabák.

V závěru letošního roku a v roce 2017 bude inflace dále zrychlovat. K růstu cen začnou kladně přispívat pohonné hmoty i potraviny a poroste i jádrová inflace. Na inflační cíl České národní banky, tj. na 2 %, se může inflace dostat již během první poloviny příštího roku, když zrychlující mzdy vytvářejí ideální podmínky pro růst poptávkově tažené inflace v příštím roce.

Miroslav Novák
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…