Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – listopad 2016

09.12.2016 12:30

Kde hledat příčiny toho, že inflace v závěru roku silně zrychluje? Jednoznačně na straně potravin a pohonných hmot. Zatímco po celý letošní rok potraviny do celkové inflace přispívaly záporně, tak v listopadu byl již jejich příspěvek kladný. Hlavním tahounem meziroční inflace však i v listopadu zůstal alkohol a tabák.

Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – listopad 2016
Foto: hyperfinance.cz
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Inflace v závěru letošního roku nabírá dech. V listopadu spotřebitelské ceny vzrostly oproti říjnu o 0,3 % a meziročně o 1,5 %. Rychleji vzrostly ceny naposledy v červnu 2013, tj. ještě před spuštěním intervenčního režimu České národní banky.

Rychlejší meziroční růst cen se v listopadu očekával, ale zvýšení o 1,5 % přeci jen překvapilo. Česká národní banka například počítala s růstem jen o 1,0 %. Kde hledat příčiny toho, že inflace v závěru roku silně zrychluje? Jednoznačně na straně potravin a pohonných hmot. Zatímco po celý letošní rok potraviny do celkové inflace přispívaly záporně, tak v listopadu byl již jejich příspěvek kladný. Hlavním tahounem meziroční inflace však i v listopadu zůstal alkohol a tabák.

V závěru letošního roku a v roce 2017 bude inflace dále zrychlovat. K růstu cen začnou kladně přispívat pohonné hmoty i potraviny a poroste i jádrová inflace. Na inflační cíl České národní banky, tj. na 2 %, se může inflace dostat již během první poloviny příštího roku, když zrychlující mzdy vytvářejí ideální podmínky pro růst poptávkově tažené inflace v příštím roce.

Miroslav Novák
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

20:44 Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

V současné době má Česko dva premiéry. Toho dosavadního, dosluhujícího Andreje Babiše s vládou a nov…