Miroslav Novák: Inflace v závěru letošního roku významně zrychlila

11.12.2019 9:55

Index spotřebitelských cen – listopad

Miroslav Novák: Inflace v závěru letošního roku významně zrychlila
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto

K meziměsíčnímu zvýšení inflace přispěly v listopadu především potraviny a vyšší ceny v oddíle bydlení, především dražší elektřina. Pro domácnosti se jedná o velmi citlivě položky, což je také důvod proč řada domácností vnímá současný růst cen jako vyšší, než jsou oficiálně uváděná čísla.

Inflace v závěru letošního roku významně zrychlila, když za růstem cen stojí spotřebitelsky citlivé položky – potraviny a energie. Spotřebitelské ceny v listopadu oproti říjnu vzrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání zrychlily na 3,1 % ze říjnových 2,7 %. Jedná se o nejrychlejší meziroční růst inflace za posledních sedm let.

K meziměsíčnímu zvýšení inflace přispěly v listopadu především potraviny a vyšší ceny v oddíle bydlení, především dražší elektřina. Pro domácnosti se jedná o velmi citlivě položky, což je také důvod proč řada domácností vnímá současný růst cen jako vyšší, než jsou oficiálně uváděná čísla.

V meziročním srovnání zůstávají hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají z necelé poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Významně do celkové inflace v listopadu přispěly i potraviny, a to zhruba z jedné třetiny. Meziročně potraviny a nealkoholické nápoje v listopadu vzrostly o 5,4 % a náklady spojené s bydlením a energiemi o 5,0 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen se po celý letošní rok až do října nacházel výrazně nad 2 %, avšak stále v tolerančním pásmu ČNB. V listopadu však meziroční inflace zamířila nad 3 % a nelze vůbec vyloučit, že se nad 3 % bude nacházet i v nejbližších měsících.

Zrychlení inflace v listopadu zároveň o něco zvyšuje šance, že bankovní rada ČNB na prosincovém zasedání odhlasuje zvýšení úrokových sazeb. Minimálně to lze očekávat od jestřábí části bankovní rady – T. Holub, V. Benda. O něco pravděpodobnějším scénářem však přes akcelerující inflaci zůstává stabilita sazeb a to s ohledem na zpomalující ekonomiku a zahraniční rizika.

V souhrnu za celý letošní rok dosáhne inflace 2,8 %. Na začátku příštího roku poté nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad 3 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Přirozená imunita není na prodej!

21:37 Petice: Přirozená imunita není na prodej!

Už druhý rok běží epidemie Covidu-19 a prozatím se ukazují zásadní dvě charakteristiky. Přírodě člov…