Miroslav Novák: Komentář k průmyslové produkci – říjen 2019

11.12.2019 7:32

Říjnová čísla z průmyslu nevyznívají úplně optimisticky, a to ani ne tak kvůli mírnému snížení produkce, jako kvůli poklesu nových zahraničních zakázek. Právě vývoj nových průmyslových zakázek v kombinaci se poklesem listopadového indexu PMI a stále slabými čísly z Německa naznačují, že se průmyslová produkce v závěru letošního roku sníží.

Miroslav Novák: Komentář k průmyslové produkci – říjen 2019
Foto: red
Popisek: Akcenta

Říjnová čísla z průmyslu nevyznívají úplně optimisticky, a to ani ne tak kvůli mírnému snížení produkce, jako kvůli poklesu nových zahraničních zakázek. Právě vývoj nových průmyslových zakázek v kombinaci se poklesem listopadového indexu PMI a stále slabými čísly z Německa naznačují, že průmyslová produkce v závěru letošního roku poklesne.

Průmyslová výroba v říjnu konkrétně oproti září poklesla o 0,1 % a v meziročním srovnání po očištění o pracovní dny poklesla o 0,4 %. Za meziročním poklesem produkce stála v říjnu především slabší čísla z kovodělného průmyslu, z výroby kovů a ze strojírenství. Produkce motorových vozidel sice přispěla kladně, avšak jen mírný růst o 0,7 % r/r nedokázal celkovou produkci za průmysl jako celek dostat do černých čísel. Z velkých průmyslových odvětví se dařilo výrobě elektrických zařízení a energetice.

Horší je pohled na nové zakázky. Ty meziročně poklesly o 4,8 % a ty ze zahraničí o 7,0 %. Částečně to připadá na vrub výraznému poklesu nových zakázek u výroby ostatních dopravních prostředků o 43,1 %, které podléhají vysoké volatilitě. Pokles zakázek se však nevyhnul dalším velkým odvětvím jako jsou motorová vozidla, strojírenství či kovodělný průmysl.

V letošním roce stagnující domácí průmysl si začíná vybírat daň i na zaměstnanosti, když průměrný evidenční počet zaměstnanců v říjnu poklesl o 1,3 % r/r.

Podnikatelské nálady nadále ukazují, že se důvěra v průmyslu snižuje. Podle konjukturálního průzkumu a je optimismus mezi průmyslovými podniky nejslabší od roku 2013. Index PMI se po celý letošní rok nachází pod neutrální hladinou 50 bodů a ani listopad nebyl výjimkou. Domácí průmysl tak pomalu ztrácí dech, avšak zatím stále do určité míry odolává slabým číslům z Německa. Dalšímu zpomalení se však domácí průmysl v závěru letošního a na začátku příštího roku nevyhne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budoucnost: Nové politické hnutí se postaví oligarchům

21:35 Budoucnost: Nové politické hnutí se postaví oligarchům

Nové občanské hnutí Budoucnost vysbíralo tisíc podpisů pod petici a připravuje podání registrace u M…