Miroslav Novák: Mělká recese domácí ekonomiky potvrzena

31.01.2023 16:33 | Komentář

Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku podle předběžného odhadu ČSÚ poklesla oproti 3. čtvrtletí o 0,3 % a v meziročním srovnání tempo růstu HDP zvolnilo na 0,4 %.

Miroslav Novák: Mělká recese domácí ekonomiky potvrzena
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Česká ekonomika tak ve druhé polovině loňského roku zamířila do mělké hospodářské recese, která je definována jako mezikvartální pokles HDP dvou po sobě jdoucích čtvrtletí. V souhrnu za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o 2,5 %. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22601 lidí

Pozitivní je, že proběhnuvší či probíhající (to záleží na výkonu HDP v 1. čtvrtletí 2023) recese je málo viditelná a nepojí se zatím s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti. Na druhé straně se český HDP ve stálých cenách stále nachází pod výkonem tuzemské ekonomiky ve 4. čtvrtletí 2019. Česká ekonomika tak stále nedokázala plně kompenzovat výpadek HDP po pandemii Covidu19, když v loňském roce byla hlavní brzdou růstu spotřeba domácností. A s růstem tuzemské ekonomiky to nebude příliš slavné ani letos, kdy lze očekávat růst HDP kolem nuly a v lepším případě v rozmezí 0 – 1 %.

Na detailnější vhled do struktury HDP si sice budeme muset počkat až na začátek března, ale již nyní je jasné, že za mezikvartálním poklesem HDP stál primárně propad spotřeby domácností. Ostatně není se čemu divit, když vysoká inflace významně ukrojila z reálných příjmů domácností. V závěru loňského roku navíc pokračoval pokles maloobchodních tržeb a velmi slabá byla i spotřebitelská důvěra. Pozitivně naopak působil zahraniční obchod. Větší nejistota ve 4. čtvrtletí panuje u vývoje investic a tvorby zásob.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Pro USA je přece každé moře „mare nostrum“

19:33 Miroslav Macek: Pro USA je přece každé moře „mare nostrum“

Páteční glosy Miroslava Macka.