Miroslav Novák: Pod 10 % inflace bychom se mohli dostat v létě

12.03.2023 7:29 | Komentář

V průběhu dalších měsíců lze očekávat pozvolné zpomalování inflace a pod 10 % bychom se mohli dostat v létě. Zároveň je třeba zmínit, že vysoko inflační prostředí v domácí ekonomice zatím přetrvává.

Miroslav Novák: Pod 10 % inflace bychom se mohli dostat v létě
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Po inflační smršti na začátku letošního roku došlo v únoru k výraznému zvolnění spotřebitelské inflace na meziměsíční bázi. Hlavním důvodem byla stabilizace cen energií, když po lednovém skoku na cenové stropy u elektřiny i zemního plynu nemají energie prostor k dalšímu růstu. V meziročním srovnání jsou samozřejmě ceny energií výrazně vyšší.

Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu konkrétně vzrostly o 0,6 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 16,7 % z lednových 17,5 %. Prognóza České národní banky (ČNB) pro únor počítala s meziročním růstem inflace o 16,5 %. Lehce vyšší růst meziroční inflace oproti prognóze ČNB však podle mě nepředstavuje pro centrální bankéře významnější změnu v náhledu na stabilitu úrokových sazeb.

K meziměsíčnímu růstu cenové hladiny v únoru přispívaly primárně oddíly rekreace a kultura, kde byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami a potraviny, kde došlo především k mediálně hojně probíranému zdražení zeleniny. Zdražovalo se však i v oddílu doprava a to s ohledem na vyšší ceny pohonných hmot, či v oddílech bytové vybavení a stravování.

V meziročním srovnání byly v únoru hlavními zdroji růstu cenové hladiny opět oddíly bydlení s energiemi a potraviny, které se dohromady podílely na růstu inflace téměř ze dvou třetin. Meziročně však byla až na výjimky dražší většina položek spotřebního koše. K dalšímu zvolnění meziroční cenové dynamiky došlo v únoru u imputovaného nájemného, což se kladně promítá do zpomalování jádrové inflace. Rovněž pokračuje snižování tempa růstu cen pohonných hmot.

V průběhu dalších měsíců lze očekávat pozvolné zpomalování inflace a pod 10 % bychom se mohli dostat v létě. Zároveň je třeba zmínit, že vysoko inflační prostředí v domácí ekonomice zatím přetrvává. V souhrnu za celý letošní rok se může růst cenové hladiny pohybovat kolem 10 % (riziko odhadu je vysoké). Rizikem pro pomalejší ústup inflace z vysokých hodnot je sekundární inflační vlna, když v návaznosti na vysoké ceny energií a zvyšování mezd může docházet k dalšímu zdražování a testování toho, co spotřebitel snese. Příkladem jsou např. telekomunikační služby. Určitým rizikem pro pozvolnější ústup inflace jsou i přetrvávající cenové tlaky ve výrobě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zavlečou Česko do války?

15:46 Jiří Paroubek: Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem …