Miroslav Novák: Únorová čísla z průmyslu byla slabší, než se očekávalo

08.04.2021 18:08

Předstihové indikátory naznačují, že v průmyslu budou převládat nastolení trendy za začátku letošního roku i v nejbližších měsících. Na jedné straně budou zatím i nadále přetrvávat problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, na straně druhé poptávka bude silná. Od března a následně především i v dalších měsících se průmyslová produkce dostane v meziročním srovnání silně do plusu, což bude způsobeno loňskou jarní uzavírkou průmyslu. Hodnotnější obrázek o vývoji situace v průmyslu tak budou poskytovat meziměsíční údaje.

Miroslav Novák: Únorová čísla z průmyslu byla slabší, než se očekávalo
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Únorová čísla z průmyslu byla slabší, než se očekávalo. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce poklesla o 2,0 % a jedná se tak o třetí meziměsíční pokles v řadě. V meziročním srovnání došlo k poklesu produkce o 2,6 %.

Pokud někde na únorových číslech z průmyslu hledat pozitiva, tak jednoznačně v tom, že pokles produkce připadá z velké části na vrub specifickým faktorům na straně nabídky. Od začátku letošního roku se totiž stupňují problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, a to jak z pohledu prodlev a výpadků dodávek vstupů, tak i tlaku na růst jejich cen. Klíčové je, že poptávka, hlavně ta zahraniční, zůstává silná, což bylo v únoru patrné i z dalšího meziročního růstu nových zakázek o 6,7 %.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11649 lidí

K poklesu průmyslové produkce v únoru významně přispěl automobilový sektor, když se výroba motorových vozidel meziročně snížila o 8 %. Významně k tomu přispěla právě omezení na straně nabídky. Ostatně již informace o poklesu výroby automobilů od Sdružení automobilového průmyslu jednoznačně signalizovala, že produkce motorových vozidel bude v únoru slabá. Problémy s dodávkami však trápí i další významná odvětví zpracovatelského sektoru jako je například výroba elektrických zařízení. Pokud máme zmínit odvětví, kterému se v únoru opravdu dařilo, tak se jedná o farmaceutický průmysl, kde produkce vzrostla meziročně skoro o čtvrtinu.

Předstihové indikátory naznačují, že v průmyslu budou převládat nastolení trendy za začátku letošního roku i v nejbližších měsících. Na jedné straně budou zatím i nadále přetrvávat problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, na straně druhé poptávka bude silná. Od března a následně i v dalších měsících se průmyslová produkce dostane v meziročním srovnání silně do plusu, což bude způsobeno loňskou jarní uzavírkou průmyslu. Hodnotnější obrázek o vývoji situace v průmyslu tak budou poskytovat meziměsíční údaje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

20:37 Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

Spolkové ministerstvo spravedlnosti potvrdilo informaci, že spolkový kancléř Sebastian Kurz nebude v…