Miroslav Novák: Úrokové sazby zůstaly beze změny

7. 8. 2020 10:02

Komentář k zasedání bankovní rady ČNB

Miroslav Novák: Úrokové sazby zůstaly beze změny
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

Srpnové zasedání bankovní rady ČNB podle předpokladu žádné zásadní změny v nastavení měnové politiky nepřineslo. Úrokové sazby zůstaly beze změny, s hlavní sazbou na úrovni 0,25 %. Podle guvernéra J. Rusnoka je navíc velmi málo pravděpodobné, že do konce letošního roku dojde ke změně sazeb, i když v případě, že si to ekonomická situace vyžádá tak sazby mohou být upraveny.

Novou makroekonomickou prognózu ČNB ještě nezveřejnila, avšak z pohledu na grafy z tiskové konference je zřejmé, že k určitým změnám oproti květnové prognóze došlo především v případě kurzu koruny vůči euru pro letošní i příští rok směrem k silnější koruně. Tržní úrokové sazby 3M PRIBOR nově naznačují možné zvýšení měnověpolitických sazeb ČNB ve druhé polovině r. 2021, což ale J. Rusnok následně vyvrátil s odkazem na technicistní nastavení prognózy. ČNB rovněž počítá s o něco pozvolnějším zpomalováním inflace ke 2 %, když nad 2 % by se měla inflace držet po celý zbytek letošního roku. Nová prognóza je rovněž o něco skeptičtější, pokud jde o rychlý návrat HDP na předkoronavirové úrovně.

Celkově lze výsledek zasedání ČNB interpretovat tak, že ČNB vyčkává, co přinesou nadcházející měsíce. Guvernér J. Runsok několikrát zdůraznil vysokou nejistotu ve které se aktuálně pohybujeme a v tomto směru lze jednoznačně souhlasit. Hospodářský vývoj v posledních měsících je totiž natolik zkreslen mimořádností situace, že prognózování v několika čtvrtletním horizontu je výrazně obtížnější než ve standardní době. Osobně se domnívám, že ČNB bude na přelomu roku nucena dále snížit úrokové sazby a v roce 2021 zvažovat další uvolnění měnové politiky skrz tzv. nekonvenční nástroje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Den poté...

19:37 Jiří Paroubek: Den poté...

Když se dívám do dnešních novin, musím říci, že kromě bulváru, který to má v popisu práce, se situa…