Miroslav Novák: Za horšími výsledky průmyslu v září opět stála slabá produkce motorových vozidel

08.11.2021 19:53 | Komentář
autor: PV

Za horšími výsledky celkového průmyslu v září opět stála slabá produkce motorových vozidel. Jen pro představu, zářijová výroba osobních vozidel v největší tuzemské automobilce Škoda Auto byla zhruba třetinová ve srovnání s loňským zářím. Vzhledem k váze automobilového průmyslu je jasné, že s takovými výsledky je obtížné, aby zbylá odvětví dokázaly propad automobilů plně vykompenzovat.

Miroslav Novák: Za horšími výsledky průmyslu v září opět stála slabá produkce motorových vozidel
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Průmyslová produkce v září ve srovnání se srpnem poklesla o 3,3 % a meziročně se snížila o 4,0 %. Pokud nepočítáme lehké zaškobrtnutí průmyslu na začátku letošního roku, tak se na základě sezónně očištěných údajů jedná o letos vůbec první meziroční pokles průmyslové produkce. Mírný meziroční pokles o 1,2 % si v září připsaly i nové zakázky.

Za horšími výsledky celkového průmyslu v září opět stála slabá produkce motorových vozidel (-33,5 % r/r). Jen pro představu, zářijová výroba osobních vozidel v největší tuzemské automobilce Škoda Auto byla zhruba třetinová ve srovnání s loňským zářím. Vzhledem k váze automobilového průmyslu je jasné, že s takovými výsledky je obtížné, aby zbylá odvětví dokázaly propad automobilů plně vykompenzovat. V září meziročně poklesla i produkce v dřevozpracujícím průmyslu a ve výrobě pryžových a plastových výrobků.

Na druhé straně v září najdeme i řadu odvětví, kterým se dařilo, což potvrzuje aktuální dvourychlostní vývoj mezi průmyslovými odvětvími. Produkce ve strojírenství vzrostla meziročně téměř o 10 %, kovodělný průmysl si přispal 6,2 % a výroba ostatních dopravních prostředků vzrostla o 32,8 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Proč vás, potažmo nás má v Bruselu zastupovat nějaký Slovák?

To to pěkně začíná. Proč jste si toho na sebe nabral tolik, když to evidentně nezvládáte? A kdy už to rozseknete s tím Turkem? Nebylo by nejjednodušší, kdybyste místo něj nominovali prostě někoho jiného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Naši rádoby válečníci zase kňučí

13:57 Jiří Paroubek: Naši rádoby válečníci zase kňučí

Ještě než se Andrej Babiš stačil vrátit z Bruselu, začalo strašlivé kňučení činitelů bývalé vlády a …