Miroslav Pavel: Má Maďarsko problém?

15.03.2017 19:48

Toto úterý rozhodl ve Štrasburku Evropský soud pro lidská práva, že Maďarsko musí zaplatit dvěma imigrantům z Bangladéše po 10 tisících eur.

Miroslav Pavel: Má Maďarsko problém?
Foto: Balazs Beli
Popisek: Migranti překonávají zátaras na maďarsko-chorvatské hranici

Důvod? Oba imigranti přišli do Maďarska v září 2015 přes tzv. balkánskou cestu. Na srbsko-maďarském hraničním přechodu Röszke byli zadrženi a 23 dnů drženi v maďarském tranzitním středisku. Poté je úřady vyhostily zpět do Srbska s odůvodněním, že o azyl mají požádat v první bezpečné zemi, kterou Srbsko nepochybně je. Je také – a to jen tak mimochodem – kandidátem na členství v Evropské unii. Podle evropského soudu neměly maďarské úřady pro toto zadržení žádný právní důvod.

Maďarská vláda pochopitelně tento rozsudek odmítla, což není divu, a zjevně platit nehodlá. Nechci se pouštět do právního rozboru tohoto rozsudku. Pomiňme skutečnost, že vstup do státu bez víza či jiného povolení prostě právním důvodem k zadržení je. A to nejenom v Maďarsku. Zajímavá je ovšem diskuse pod touto zprávou, kterou včera zveřejnil německý list Die Welt na svých webových stránkách. Nechyběly argumenty, že v Bangladéši snad neprobíhá válka, aby oba byli válečnými uprchlíky. A sousedem je nakonec Indie, která bývá označována ze největší demokratický stát na světě. Logické by tedy bylo, kdyby o azyl požádali nejprve v Indii. Vše doprovázejí hlasy na podporu Maďarska, které tím vlastně chrání hranice Evropské unie.

Naprostá většina diskutujících německých čtenářů ovšem dává rozsudek do vztahu s naprosto chaotickou a nekonzistentní politikou Evropské unie vůči imigraci. Rozsudek považují za přímé pozvání dalších statisíců lidí. Je to další krok k rozpadu Unie, zaznívá unisono.

Má Maďarsko problém, anebo ho zjevně má Evropská unie, respektive její Evropský soud pro lidská práva?

Autor je vydavatelem Literárních novin.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.