Miroslav Pavel: Putinovo horké jaro

28.03.2017 21:10

Zvědavost mi nedala, a tak jsem se podíval na video Navalného Fondu proti korupci, které se věnuje premiéru Medveděvovi.

Miroslav Pavel: Putinovo horké jaro
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Navalnyj je nesporně charismatický řečník a celé video je zručně sestaveno tak, aby kombinace fotografií luxusních vil, jachet a organizačních pavouků, ve kterých sice Medveděv přímo nefiguruje, ale jsou tam nepochybně lidé mu blízcí (včetně některých ruských oligarchů), může působit na běžného diváka dost důvěryhodně. Nejde pochopitelně o ruského premiéra. Úder je veden proti Putinovi a především proti Rusku a jeho stále nezávislejší politice. A protože přímý útok je prostě nemožný, cílem je nejbližší okolí Putina. Kalkulace je jednoduchá: Putin bude muset nějak reagovat. A může to jeho pozici oslabit.

Vyjde to? Myslím si, že spíše ne. Pokud to mělo být signálem k další barevné revoluci, pak je to podle mého názoru špatné hodnocení Putinovy pozice. A to nejde jen o relativně malé množství demonstrantů, kteří by měli tvořit potřebnou doprovodnou atmosféru.

Nakonec v Kyjevě na Majdanu také nebyly statisíce…. Navalnyj ale proti sobě nemá ustrašeného Janukovyče, ale v Putinovi politika, který spolehlivě ovládá všechny registry moci. Připadá mi ostatně dost nepravděpodobné, že by ruské tajné služby o přípravě kompromitujícího videa nevěděly. A že by mu nedokázaly – pokud by Putin chtěl – předem zabránit. Přímo se nabízí spekulace, že se to video vlastně hodí. Medvěděv je ostatně dlouhodobě trnem v oku té spíše nacionalisticky orientované části ruského politického spektra. Politika je zkrátka dost tvrdý byznys.

Autor je vydavatelem Literárních novin.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Zvolte normální svět

11:07 Milan Knížák: Zvolte normální svět

Stále se hovoří, co je nejdůležitějším tématem nadcházejících voleb. Jsem hluboce přesvědčen, že zás…