Miroslav Pavel: Tchaj-wan není sporný

28.07.2019 11:51

Do řady protičínských aktivit se přiřadil – bohužel – i pražský magistrát, když se zamotal do problematiky Tchaj-wanu. Přitom by stačilo se jen trochu podívat do historie. Tchaj-wan, který dlouho zaujímal místo Čínské lidové republiky v Organizaci spojených národů, jej musel uvolnit skutečné Číně.

Miroslav Pavel: Tchaj-wan není sporný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu
reklama

A tak není divu, že ministerstvo zahraničních věcí ČLR ústy svého mluvčího a následně také čínská ambasáda v Praze vyjádřily jednoznačný postoj. „Každá země považuje zachování své suverenity a územní celistvosti za svůj klíčový zájem. Na světe existuje pouze jedna Čína Tchaj-wan je její nedílnou součástí. Fakt, že Tchaj-wan nikdy nebyl samostatným státem, se nikdy nezměnil a ani nemůže být změněn. Dodržování zásady jedné Číny je normou pro mezinárodní vztahy a též všeobecným konsensem mezinárodního společenství, včetně České republiky,“ zdůraznil ve svém prohlášení mluvčí ambasády v Praze.

Nevidím jediný rozumný důvod, proč by se pražský magistrát měl v tomto případě pouštět na pole mezinárodní politiky. Samozřejmě, že kartou Tchaj-wanu se hrají různé geopolitické hry. Když jsem před téměř deseti lety v Pekingu absolvoval rozhovor se dvěma vědeckými pracovníky ústavu mezinárodních vztahů, zeptal jsem se i na Tchaj-wan. Tchaj-wan je Čína, o tom nebudeme nikdy diskutovat. A spojíte se? Na nic nespěcháme, zněla odpověď. A protože Číňané jsou pragmatičtí, jede na plné obrátky s „ostrovem“, jak Tchaj-wanu říkají, obchod a turistika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: SPOLU ve lži

13:15 Karel Januška: SPOLU ve lži

Ideály založené na hliněných základech. Bez spravedlivého soudnictví nelze vybudovat právní stát. V…